Регистрация | Забравена парола
Моля въведете вашите потребителско име и парола.

ПРЕКЪРШЕНИЯТ ПОЛЕТ НА 10 ЛЮБИМИ КИНОЗВЕЗДИ


28.01.2013  Текст:  Красимир Кастелов

НОВИНИ

   

 

В историята на киното има твърде много блестящи актьори и актриси, простили се с живота си твърде рано - на върха на своята слава. Но към десет от тях възхищението ми не отслабва и до днес, въпреки появата междувременно на нови и не по-малко ярки звезди.

1. ДЖЕЙМС ДИЙН (1931–1955)

Удивително е, че най-популярна от всички е и най-рано угасналата звезда. На 8 февруари се навършат 82 г. от рождението на тази култова фигура в американското и световното кино. Детството му преминава в затънтено градче (Мериън) на щата Индиана. Едва 9-годишен остава без майка. Учи в Калифорнийския университет и шлифова актьорското си майсторство в театралната трупа на Джеймс Уитмор, а по-късно (1951) и в прочутото „Актърс студио” на Лий Страсбърг, където среща своя кумир Марлон Брандо, чийто стил на игра се опитва да усвои. Преминава през кастинг за киностудията „Уорнър брадърс“, след което се появява на големия екран и... загива нелепо в автомобилна катастрофа на 30 септември 1955г. Трите филма, в които играе главни роли са: „На изток от рая“, „Бунтовник без кауза“ и „Гигант“, но само първият от тях излиза преди трагичната му смърт.

Безпрецедентната искреност и емоционалност на неговия герой във филма „На изток от рая” (1955) оказват силно влияние върху младежката публика през 50-те години и превръщат Дийн в емблема на новото изгубено поколение на Америка. Номиниран е за „Оскар“, но през 1956-а статуетката получава Ърнест Боргнайн за участието си в „Марти”.
„Бунтовник без кауза“ също имал голям успех и продължава да е сред филмите, които не остаряват с времето. За ролята в „Гигант“ (1956) Джеймс Дийн отново е номиниран за „Оскар“, но не получава престижното отличие (дори и посмъртно!).
За краткия му живот са написани много книги, спомени, изследвания, а хиляди негови поклонници продължават да ходят на поклонение на гроба му в Индиана.

2. ЖЕРАР ФИЛИП (1922–1959)

На 4 декември се навършиха 90 г. от рождението на легендарния френски актьор с лице на юноша, починал от рак преди да навърши 37.
„Жерар Филип остави след себе си образа на пролет и младост”, - написа за него Луи Арагон и това даде основание на мнозина да го нарекат „самураят на пролетта“. За 15 години се снима в 29 филма и се превръща в един от най-обичаните и популярни актьори в средата на миналия век.
Превъплъщавал се е еднакво успешно както в образи на свои съвременници, така и в герои от класическия репертоар, като Жулиен Сорел, княз Мишкин, Калигула, Мефистофел, принц Хамбургски и Ричард III, покорявайки неизменно публиката не са мо с актьорско майсторство, но и с личностното си обаяние.

Дори и поколенията, родени след преждевременната му смърт, продължават да го свързват с представата за красота, младост, темперамент и остроумие – качествата, с които се откроява неговият великолепен герой Фанфан лалето от едноименния филм на Кристиан Жак, излязъл през 1952г. и пожънал огромен успех навсякъде, където е прожектиран – включително и у нас.

3. ЗБИГНЕВ ЦИБУЛСКИ (1927 – 1967)

30 години след смъртта му легендарният полски актьор е признат от зрителите в родината му за най-добрия актьор на Полша на всички времена. Често е сравняван с Джеймс Дийн, не толкова заради външната прилика, колкото заради образите на бунтари, пресъздавани на екрана. Още приживе се превръща в един от култовите актьори на световното кино, а неговите романтични и гневни герои са възприемани като апотеоз на нонконформизма и бунтовната младост.
Дебютира на големия екран в епизодична роля от филма на Вайда „Поколение“ (1955). Само три години по-късно пак под неговата режисура изпълнява главната роля в „Пепел и диамант“, която го прославя по целия свят.

Опитвайки се да разшири амплоато си на романтичен герой, Цибулски се снима и в доста комедии, криминалета, мелодрами.
Но в началото на януари 1967 г. се случва трагедията. Завръщайки се от снимки,
Цибулски закъснява за влака и в опита си да го догони и да се качи в движение, както правят неговите герои от филмите, пада на релсите.

4. НАТАЛИ УУД (1938 - 1981)

Истинското име на тази американска звезда е Наталия Николаевна Захаренко. Тя е дъщеря на руски емигранти. През краткия си живот се снима в 70 филма (за телевизията и големия екран), получавайки три номинации за „Оскар“ още преди да навърши 25 г. Едва 17-годишна партнира на Джеймс Дийн в „Бунтовник без кауза“ (Rebel Without a Cause, 1955).
Най-известните филми с Натали Ууд са още „Следотърсачите“ (The Searchers, 1956), „Великолепие в тревата“ (Splendor in the Grass, 1961), „Уестсайдска история“ (West Side Story, 1961), „Gypsy“ (1962), „Пенелопа“ (1966) и др. Последният - „Мозъчна буря“ - излиза две години след загадъчната й смърт.

Според официалната версия актрисата се удавя, падайки в нетрезво състояние във водата по време на нощна разходка на яхта в компанията на съпруга си Робърт Уогнър и известния актьор Кристофър Уокън. Съмненията в тази версия произтичат от факта, че животът на актрисата е бил застрахован за 13 млн. долара, които получава нейният мъж. Какво точно се е случило на яхтата в злополучната нощ остава неизяснено и до днес.

5. РИВЪР ФИНИКС (1970–1993)

Този великолепен актьор, напуснал преждевременно житейската сцена (от свръхдоза наркотици), произхожда от семейство на фанатични привърженици на хипи-движението. Едва 12-годишен се снима в телевизионния мюзикъл-уестърн „Седем невести за седем братя” (1982), а на 14 години заедно с Итън Хоук играят главните роли в тинейджърската фантастична комедия „Изследователи”. Много голям успех има друг приключенски филм с негово участие - „Бъди до мен”. През 1989г. самият Стивън Спилбърг му поверява ролята на младия Индиана Джоунс в „Индиана Джоунс и последният кръстоносен поход”. Година по-рано се снима под режисурата на Сидни Люмет в „Running on Empty” и е номиниран за „Оскар” за най-добър актьор в поддържаща роля.

Най-високо оценявано и до днес е превъплъщението му в хомосексуален, зависим от наркотиците странник, във филма на Гюс ван Сант „Моят личен Айдахо” (1991).
След смъртта му Джеймс Камерън споделя, че е възнамерявал да го покани за главната роля в „Титаник“.

6. ШАРЪН ТЕЙТ (1943 – 1969)

Полетът на тази прекрасна актриса е прекършен по най-бруталния начин от членове на бандата на американския сатанист Чарлз Менсън. Актрисата - бременна в осмия месец – става тяхна жертва заедно с още четирима свои приятели. По същото време нейният съпруг Роман Полански е бил в Лондон. Двамата се влюбват през 1967 г., докато прочутият режисьор снима „Балът на вампирите“ с Шарън в главната роля.
Година по-късно тя е номинирана за „Златен глобус“ за изпълнението си в „Долината на куклите“. Младата звезда се появява на големия екран едва в 6 филма – последният от които („12+1“) излиза в САЩ три месеца преди смъртта й. В него играе главната женска роля редом с легенди на киното като Орсън Уелс, Виторио Де Сика и Виторио Гасман.

7. ХИЙТ ЛЕДЖЪР (1979 - 2008)

Австралиецът си отиде от този свят едва 28-годишен - без да може да реализира докрай огромните си заложби. Но за разлика от Джеймс Дийн, все пак е удостоен посмъртно през 2009 г. с най-голямото отличие – наградата „Оскар“ - за незабравимото си изпълнение в „Черният рицар“ на Кристофър Нолан. След смъртта му излиза и филмът на Тери Гилиам „Сделката на доктор Парнас”, в който ролята му е довършена от Джони Деп, Колин Фарел и Джъд Лоу. 

Преди това има само една номинация за „Оскар“ за „Планината Броукбек“ (2006). Именно по време на снимките на този филм среща актрисата Мишел Уилямс, с която живее известно време и от която има дъщеря на име Матилда.

8. СЕРГЕЙ БОДРОВ МЛ. (1971 - 2002)

Трагично завършва живота и на този многообещаващ актьор, сценарист и режисьор, прославил се с ролята си в „Брат“ на режисьора Алексей Балабанов – един от най-нашумелите руски филми през 90-те години. Дебютира под режисурата на баща си - прочутият Сергей Бодров – старши – в „Свободата е рай“. Впоследствие изпълнява запомнящи се роли в „Кавказки пленник“, „Стрингер“, „Изток-Запад“, „Брат 2“, „Война“ и др. Изчезва безследно заедно с целия снимачен екип на филма „Свръзка“, който снима в планините на Северна Осетия по собствен сценарий. Затрупва ги огромен ледник, чието свличане причинява смъртта на 150 души. Практически над една трета от жертвите са хора от неговия екип.

Напразно екстрасенси твърдят впоследствие, че Бодров е още жив. Те така и не успяват да насочат спасителните екипи към мястото, където може да се намира неговото тяло. Знаменателно е, че според сценария той е трябвало да умре в края на „Свръзка“. Самият Бодров определя филма си като „философско-мистична притча“.

9. РОМИ ШНАЙДЕР (1938–1982)

„Денят, в който спра да ти вярвам, ще бъде последният в живота ми“. Тази реплика от филма „Кристин“ (1959) актрисата ще повтаря през целия си живот. Тя е адресирана към Ален Делон, в когото се влюбва по време на снимките. Бурната връзка нарушава завинаги душевното равновесие на изтънчената австрийка. Роми живее с Ален едва 4 г., понасяйки стоически изневерите му. „Бях напълно объркана, унижена и смазана след измяната му... Ако зависеше от мен, никога не бих го напуснала...“, пише тя в своя дневник.

През 1963-та Делон прекратява връзката им. Шокирана от внезапния разрив Роми прави неуспешен опит за самоубийство. Но на 29 май 1982 г., малко преди премиерата на „Минувачката от Сан-Суси“, тя е намерена мъртва в парижкия си апартамент. Слуховете за самоубийство обаче остават непотвърдени официално. Най-известните филми с нейно участие са „Басейнът“, „Старата пушка“, „Процесът“ „Сиси“, „Кристин“ и др.

10. ПАТРИК ДЬОВЕР (1947–1982)

Блестящият френски актьор, чиято слава приживе е сравнима с тази на Жерар Депардийо, участва в общо 47 филма и получава 6 номинации за „Сезар“ (френският еквивалент на „Оскар“). През 70-те години двамата с Депардийо се превръщат в перфектен тандем, на който се дължи огромният успех на „Валсьорките“  (Les valseuses, 1974) и „Извадете кърпичките си“ (Préparez vos mouchoirs, 1978), спечелил „Оскар“ за най-добър чуждестранен филм. Във „Валсьорките“ участва и великолепната актриса Миу-Миу, от която Патрик има дъщеря.
Независимо от възходящата си кариера, Дьовер често изпада в дълбоки депресии. По време на една от тях се самоубива в хотелска стая в Париж, без да успее да приключи участието си в снимките на филма „Едит и Марсел“.

Източник: моята публикация във в. "ТВ Сага" от 24.01.2013

 

 



Коментари (0)


     



 

Други



 

Подобни публикации

 

    
    КИНОТО НА ПРЕХОДА – ВЧЕРА И ДНЕС
    (видео подкаст)