Регистрация | Забравена парола
Моля въведете вашите потребителско име и парола.

ДАЙДЖЕСТ НА НОВИНИТЕ (16 -31 ЮЛИ 2016)


01.08.2016  Текст:  Kastel

НОВИНИ

   

С новата си рубрика „ДАЙДЖЕСТ НА НОВИНИТЕ“ нашият сайт се опитва да се утвърди като своеобразен навигатор в морето на киноиндустрията, представяйки кинотворците по нов начин, информирайки достоверно за техните победи и провали, за фестивалните награди и годишните класации, за важните премиери и смелите надежди на продуцентите и разпространителите, и разбира се, не на последно място - за реакциите на критиците и редовите зрители.

И така – какви са по-значимите новини
през втората половина на юли, 2016-а?

  • ОТИДЕ СИ ОТ ТОЗИ СВЯТ РЕЖИСЬОРЪТ НА "ХУБАВА ЖЕНА"

    Светът на киното се раздели с още един прочут свой представител. На 82-годишна възраст почина ГАРИ МАРШАЛ, когото ще запомним като един от най-изявените американски режисьори на романтични филми. Неговият филм "ХУБАВА ЖЕНА" (Pretty Woman, 1990) е сред най-популярните филми на тази тематика и това го доказват приходите от разпространението му в кината по целия свят, достигащи почти половин милиард щатски долара ($463,4 млн.), по данни на boxofficemojo.com.
    Режисьорската филмография на Гари Маршал наброява 30 заглавия заедно с епизодите от различни телевизионни сериали. Но най-известните му филми, освен "Хубава жена", са "Зад борда" (Overboard, 1987), "Франки и Джони" (Frankie and Johnny, 1991) и "Булката беглец" (Runaway Bride, 1999). 
     
  • КИРСТЕН ДЪНСТ ЩЕ ДЕБЮТИРА КАТО РЕЖИСЬОР

    Прочутата американска актриса Кирстен Дънст (Kirsten Dunst), която познаваме от прекрасните й превъплъщения в "Мария Антоанета" на София Копола, "Меланхолия" на Ларс фон Триер и втория сезон на тв-сериала "Фарго", скоро ще се изяви и като режисьор на филма "The Bell Jar", който е екранизация на полуавтобиографичния роман на Силвия Плат от 1963 година, озаглавен "Стъкленият похлупак", преиздаден на български от "Сиела" през 2015 г. Главната роля е поверена на Дакота Фанинг, която ще има трудната задача да се превъплъти в образа на  Естър Грийнуд, която печели щедра стипендия, за да учи в престижен университет и пристига в Ню Йорк на стаж като редактор в популярно списание – удивителна възможност за всеки начинаещ писател. Но вместо да се наслаждава на най-славните си мигове, нейният живот се превръща в кошмар и Естър бавно пропада в мрака на депресията.
    В онези времена това опасно състояние се приемало за проява на слаба воля и се лекувало с електрошок, а рядко някой бил склонен да възприема сериозно амбициите на една млада жена, притискащи я като със стъклен похлупак. Опитът ѝ да намери себе си сред хаоса от очаквания – и чужди, и собствени – се превръща в отчаян зов за помощ. 
    Книгата съдържа безспорни автобиографични мотиви. Защото през 1953 г. самата Силвия Плат е била на стаж в нюйоркско литературно издание и е била покровителствана от влиятелна писателка. Но, както е добре известно, тя се самоубива на 11 февруари 1963 г. - съвсем скоро след излизането на "Стъкленият похлупак". Филмът на Кирстън Дънст, който трябва да излезе догодина, е втори опит да се разкаже със средствата на киното трагичния живот на Силвия Плат. Предишният бе британска продукция от 2003-а, озаглавена "Силвия", режисирана от новозеландката Кристин Джефс, в която главната роля играе Гуинет Полтроу.  


  •  "ПРЕГРЪДКАТА НА ЗМИЯТА" СПЕЧЕЛИ НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБЪР ИБЕРОАМЕРИКАНСКИ ФИЛМ
    Колумбийският филм „ПРЕГРЪДКАТА НА ЗМИЯТА“ (El abrazo de la serpiente) е големият победител в третата надпревара за наградите „Платино“ за най-добър ибероамерикански филм (The Platino Awards for Iberoamerican Cinema), раздадени на 24 юли в уругвайския курортен град Пунта дел Есте. 
    Номинираната и за чуждоезичен „Оскар“ творба на 35-годишния режисьор Сиро Гера бе удостоена със 7 статуетки "Платино", побеждавайки в седем от осемте категории, в които бе номинирана (включително за най-добър ибероамерикански филм на 2015-а и най-добър режисьор).
    В това най-представително досега съревнование на филми от Испания, Португалия и Латинска Америка участваха общо 800 заглавия от 23 държави, от които 19 попаднаха сред номинираните за наградите.
    Ето кои са победителите в основните категории:
    Най-добър игрален филм: „ПРЕГРЪДКАТА НА ЗМИЯТА“ (El abrazo de la serpiente, Колумбия-Венецуела-Аржентина);
    Най-добър режисьор: СИРО ГЕРА – „Прегръдката на змията“;
    Най-добър сценарий: Пабло Ларейн, Гийермо Калдерон и Даниел Вилалобос за филма „Клубът“ (El Club, Чили);
    Най-добър актьор: ГИЙЕРМО ФРАНСЕЛА (Guillermo Francella) за ролята му във филма „Кланът“ (El clan, Аржентина-Испания);
    Най-добра актриса: ДОЛОРЕС ФОНСИ (Dolores Fonzi) за ролята й във филма „Паулина“ (La patota, Аржентина-Бразилия) с режисьор Сантяго Митре;
    Най-добър дебютен филм: „ВУЛКАНЪТ ИКСКАНУЛ“ (Ixcanul, Гватемала-Франция) с режисьор Хайро Бустаманте;
    Най-добър документален филм: „СЕДЕФЕНОТО КОПЧЕ“ (El botón de nácar, Франция-Испания-Чили-Швейцария) с режисьор Патрисио Гусман;
    Най-добър анимационен филм: „ПОКОРИ ЛУНАТА“ (Atrapa la bandera, Испания) с режисьор Енрике Гато.
    Прочутият аржентински актьор РИКАРДО ДАРИН (Ricardo Darín) бе удостоен с награда за цялостен принос, а също и с наградата на публиката за най-добър актьор на годината за ролята му във филма „Труман“ (Truman, 2015, Испания-Аржентина). Наградата на публиката за най-добра актриса бе връчена на испанската актриса ПЕНЕЛОПЕ КРУС за ролята й във филма „Ма ма“ (Ма-ма, 2015, Испания-Франция). Наградата на публиката за най-добър филм бе връчена на гватемалско-френската продукция „ВУЛКАНЪТ ИКСКАНУЛ“ (Ixcanul).
    В предишните две надпревари за най-добър ибероамерикански филм триумфираха чилийско-испанският „ГЛОРИЯ“ (Gloria, 2013) с режисьор Себасиан Лелио и аржентинско-испанският „ДИВИ ИСТОРИИ“ (Relatos salvajes, 2014) с режисьор Дамиан Шифрон.
     
  •  ПОБЕДИТЕЛИТЕ ОТ 7-ия МЕЖДУНАРОДЕН КИНОФЕСТИВАЛ В ОДЕСА
    Младата англичанка Чания Бътън спечели Голямата награда „Златен Дюк“ (Grand Prix Golden Duke) на Седмия международен кинофестивал в Одеса, проведен от 15 до 23 юли. Филмът „ГОРИ ГОРИ ГОРИ“ (Burn Burn Burn), който е нейният режисьорски дебют в пълнометражното кино, бе удостоен с главното фестивално отличие въз основа на вота на публиката.
    Международното жури, председателствано от прочутия британски сценарист и режисьор Кристофър Хемптън, определи за най-добър филм в конкурсната програма копродукцията на Румъния, Полша и Франция „НЕЗАКОНОРОДЕН“ (Ilegitim) с режисьор Адриан Ситару, осъществена с нищожния бюджет от €57 000.
    Белгиецът КСАВИЕ СЕРОН (Xavier Seron) получи наградата за най-добър режисьор за филма „Смърт от смърт“ (Je me tue à le dire, Белгия-франция).
    Журито отличи като най-добър украински игрален филм „ГНЕЗДОТО НА ГУРГУЛИЦАТА“ (Gnizdo gorlytsi) с режисьор Тарас Ткаченко.
    Информация за всички награди, връчени на фестивала може да намерите тук.
     
  • НОМИНАЦИИТЕ ЗА НАГРАДАТА „ЛУКС“ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ
    На пресконференция по повод предстоящите в началото на септември „Венециански дни“ (Giornate degli Autori) заместник-председателят на Европейския парламент Антонио Таяни и председателят на комисията по култура и образование Силвия Коста обявиха трите филма, които ще се състезават за филмовата награда „ЛУКС“ на ЕП за 2016 г. 
    Финалистите за наградата тази година са:
    AS I OPEN MY EYES“ (À peine j'ouvre les yeux) – копродукция на Франция, Белгия и Тунис с режисьор Лейла Бузид, която е родена в Тунис, но завършила висшето си образование в Сорбоната в Париж;
    MY LIFE AS A COURGETTE“ (Ma vie de Courgette) – швейцарско-френска продукция на швейцарския режисьор Клод Барас;
    TONI ERDMANN“ – германско-австрийска продукция с режисьор германката Марен Аде
    Тези филми бяха избрани измежду селекция от 10 заглавия, която бе обявена по време на проведения в началото на юли 51-и международен кинофестивал в Карлови Вари. По време на филмовите дни ЛУКС, от октомври до декември, трите филма-финалисти ще пропътуват цяла Европа. За целта ще бъдат субтитрирани на 24-те официални езика на Европейския съюз и ще бъдат излъчени в над 50 държави и 20 фестивала, давайки възможност на още по-голяма аудитория да ги види. 
    Новият носител на наградата „ЛУКС“ ще бъде обявен на 23 ноември в Страсбург.
    Наградата на Европейския парламент, която е учредена преди 10 години, за да отбележи 50-годишнината на ЕС, се връчва на филми, акцентиращи върху актуални социални проблеми на континента и болезнени въпроси на европейската интеграция. През 2009-а и 2015-а български филми достигнаха до финала на надпреварата за престижното отличие. Това са: „ИЗТОЧНИ ПИЕСИ“ (реж. Камен Калев) и „УРОК“ (реж. Кристина Грозева и Петър Вълчанов).
    Досегашните носители на наградата „ЛУКС“:
    2007 – „От другата страна“ (Auf der anderen Seite) на германския режисьор от турски произход Фатих Акин;
    2008 - „Мълчанието на Лорна“ (Le silence de Lorna) на белгийските братя Дарден;
    2009 - „Добре дошли“ (Welcome) на французина Филип Лиоре;
    2010 - „Чужденката“ (Die Fremde) на родената във Виена Фео Аладаг, която е първата жена - режисьор, участвала в надпреварата за наградата „LUX“. Под англоезичното заглавие „When We Leave” нейният филм представя Германия в надпреварата за наградата „Оскар” за най-добър чуждоезичен филм през 2010 г.
    2011 – „Снеговете на Килиманджаро“ (Les neiges du Kilimandjaro) на родения във Франция арменец Робер Гедигиан;
    2012 – „Io sono Li“ - италианско-френска продукция с режисьор Андреа Сегре;
    2013 – „Краят на омагьосания кръг“ (The Broken Circle Breakdown) - белгийско-холандски филм с режисьор Феликс ван Хрунинген, донесъл на Белгия номинация за чуждоезичния „Оскар“;
    2014 – „Ида“ (Ida) - полско-датска продукция с режисьор Павел Павликовски, донесла на Полша „Оскар“ за най-добър чуждоезичен филм; 
    2015 – „Мустанг“ (Mustang) – турскоезична френска продукция с режисьор Денис Гамзе Ергювен (французойка от турски произход), донесла на Франция номинация за чуждоезичния „Оскар“.
     
  • ВЕНЕЦИАНСКИЯТ КИНОФЕСТИВАЛ ЩЕ ПРЕДСТАВИ РЕСТАВРИРАНА ВЕРСИЯ НА „СТАЛКЕР“
    Реставрирана версия на „Сталкер“ (1979) ще има премиера в рамките на специалната програма „Венецианска класика“ по време на 73-ия международен кинофестивал във Венеция от 31 август до 10 септември.
    Легендарният филм на Андрей Тарковски е възстановен в студия „Мосфилм“ под ръководството на Карен Шахназаров.
    Секцията за реставрирани версии на класически филми от историята на киното се появи преди четири години на Венецианския фестивал, а от 2013 година насам жури от студенти в италианските филмови училища удостоява с награда най-добрия филм.
    Тазгодишната програма на „Венецианска класика“ е съставена от 20 игрални филма, сред които освен „Сталкер“ на Тарковски се открояват и заглавия като „Манхатан“ (Manhattan, 1979) на Уди Алън, „Парите“ (L’argent, 1983) на Робер Бресон и „Седемте самураи“ (Shichinin no samurai, 1954) на Акира Куросава.
    73-ят Венециански кинофестивал ще се проведе от 31 август до 10 септември. Вече се знае, че със „Златен лъв“ за приноса им към световното кино ще бъдат удостоени френският актьор Жан-Пол Белмондо и полският кинорежисьор Йежи Сколимовски.
    Фестивалната програма ще открие „Ла-ла ланд“ (La La Land) – новата творба на младия американски режисьор Деймиън Чазел, чийто предишен филм „Камшичен удар“ спечели 3 награди „Оскар“.
    Извън конкурса ще бъде показани първите две серии от очаквания с нетърпение телевизионен сериал „Младият папа“ (The Young Pope) на прочутия италиански режисьор Паоло Сорентино. Председател на международното жури на 73-ия Венециански кинофестивал ще бъде Сам Мендес, спечелил „Оскар“ за режисура още с дебютния си филм „Американски прелести“ и създател на още няколко забележителни продукции като „Път към отмъщение“, „Пътят на промените“, „007 координати: Скайфол“ и др.

    Източници: panoramaaudiovisual.compremiosplatino.comoiff.com.ua, cineuropa.org, colta.ru, luxprize.eu, labiennale.org

 



Коментари (0)


     



 

Други



 

Подобни публикации

 

    
    КИНОТО НА ПРЕХОДА – ВЧЕРА И ДНЕС
    (видео подкаст)