Регистрация | Забравена парола
Моля въведете вашите потребителско име и парола.

НАБЛИЖАВА ПЕТОТО ИЗДАНИЕ НА СИНЕЛИБРИ - ФЕСТИВАЛЪТ НА ЕКРАНИЗАЦИИТЕ!


22.09.2019  Текст:  Kastel

Роман Полански

   

От 5 до 20 октомври ще се проведе петото издание на кино-литературния фестивал "CineLibri", който е посветен на екранизациите по литературни творби. 
Програмата включва 55 заглавия (44 пълнометражни и 11 късометражни продукции), повечето от които  ще бъдат показани за пръв път у нас. Освен в столицата, прожекции ще има в Пловдив, Варна, Бургас, Габрово, Велико Търново и Стара Загора. 

В рамките на тържествената церемония по откриването на фестивала на 5 октомври в зала 1 на НДК в София ще бъде представен премиерно новият филм на Роман Полански "ОФИЦЕР И ШПИОНИН", удостоен с наградата на международната критика (FIPRESCI Prize) и Голямата награда на журито "Сребърен лъв" на 76-ия Венециански кинофестивал, проведен от 28 август до 7 септември т.г.  Шпионаж и държавна конспирация се преплитат в този трилър по истински събития, който е екранизация на едноименния роман на Робърт Харис. Филмът е посветен на аферата „Драйфус”, разтърсила френското общество в края на ХIХ и началото на ХХ век. В центъра на политическия скандал стоят обвиненията в държавна измяна срещу младия артилерийски офицер от еврейски произход Алфред Драйфус (неговата роля във филма изпълнява известният френски актьор Луи Гарел). През 1894 г. капитан Драйфус е несправедливо осъден на доживотен затвор на Дяволския остров. 

"ПЕТОТО ИЗМЕРЕНИЕ" -
МОТО НА ТАЗГОДИШНИЯ ФЕСТИВАЛ

Тази година се навършват 50 години от кацането на Луната, 500 години от смъртта на ренесансовия гений Леонардо да Винчи, 250 години от рождението на германския естествоизпитател и пътешественик Александър фон Хумболт и 120 години от рождението на Хорхе Луис Борхес – великия аржентински майстор на кратка проза! И тъй като във физиката и геометрията петото измерение се свързва с шестоъгълник, каквато е формата на библиотеката според Борхес, организаторите на фестивала обещават да не ни спестят изкушенията и ... дори да ни изстрелят в космоса! Не без помощта на един от най-взискателните режисьори, които киното познава – визионера Стенли Кубрик, чийто епохален филм "2001: Космическа одисея" по едноименния научно-фантастичен роман на Артър Кларк ще бъде прожектиран в Дома на киното (на 10 октомври от 19 ч.), в "Одеон" (на 12 октомври от 20 ч.) и в "Люмиер Лидл" (на 14 октомври от 19 ч.). 

Конкурсната програма е съставена от 10 филма, заснети по произведения на писателите Роберт Музил, Харуки Мураками, Давид Фоенкинос, Гарард Конли, Марта Баталя, Меир Шалев, Роберт Зееталер, Мирослав Пенков и мемоарите на Джакомо Казанова.
Гвоздеят в нея, според организаторите от издателство "Колибри", е копродукцията на Италия, Белгия и Франция „5 е съвършеното число”, която е адаптация по култовия комикс на Игор Тувери, събрала две от най-ярките звезди на съвременното италианско кино – Тони Сервило и Валерия Голино. 
Продавачът на вестници и цигари” (eкранизация по роман на Роберт Зееталер) е сърцераздирателна история за млад мъж и неговото приятелство със Зигмунд Фройд по време на нацистката окупация на Виена. В образа на Фройд се превъплъщава големият германски актьор Бруно Ганц, отишъл си от този свят през февруари тази година.
Изпепеляване” е разтърсваща южнокорейска драма (по разказа "Горящият хамбар" на Харуки Мураками), която е удостоена с 40 престижни отличия, сред които се откроява наградата на международната критика FIPRESCI от миналогодишния кинофестивал в Кан. А нейният създател Ли Чан-дон е обявен за най-добър азиатски режисьор на 2018 година. 
Австралийският „Заличено момче” е биографична драма по едноименната мемоарна книга на Гарард Конли, издадена от „Колибри” в партньорство с фондация Сингъл Степ. Филмът на режисьора Джоуел Еджъртън, който е отличен с множество награди, вкл. и с две номинации за „Златен глобус”, разказва вълнуваща лична история, в която блестят актьорите Лукас Хеджис, Никол Кидман, Ръсел Кроу и др.
Българският участник в конкурсната програма е филмът „Снимка с Юки” на режисьора Лъчезар Аврамов, създаден по мотиви от разказ в сборника „На изток от Запада” на Мирослав Пенков. Неговата премиера в рамките на CineLibri ще се състои на 8 октомври от 20:30 ч. в кино „Одеон”. (Подробна информация за всички филми в конкурсната програма може да намерите на официалната интернет страница на фестивала).

Победителят в конкурса ще бъде определен от международно фестивално жури с председател популярният френски актьор и продуцент Кристоф Ламбер и членове:  шведският писател и журналист Давид Лагеркранс, който пое нечувано предизвикателство и създаде продължения на култовата трилогия „Милениум”; френският режисьор от румънски произход Раду Михайлеану, прочул се с филмите си "Влакът на живота", „Концертът”, „Изворът на жените” и др.); италианската актриса и защитничка на обществени каузи Лоредана Каната („Младост”, „Неапол във воали”) и българската театрална и филмова актриса Ирини Жамбонас, която наскоро беше удостоена с наградата „Сърцето на Сараево” за участието си във филма „В кръг” на режисьора Стефан Командарев.

Извънконкурсната програма е организирана в следните модули:

  • На живо от Космоса, Галавечери на културите,
  • Звездна селекция,
  • Документални филми,
  • Театър по книга
  • Късометражно кино.
    Включени са и три от най-сполучливите български адаптации по литературни произведения от последните години.

Новост сред паралелните събития в тазгодишната програма на кино-литературния фестивал е конкурсът за късометражни филми CineLibri Short Movie Official Competition, който има награден фонд 2000 лв. и се реализира съвместно с TatraTea чрез платформата Film Freeway. 
Отново във фокуса на фестивала са специалните събития - няколко галавечери (шведска, испанска, бразилска, португалска, френска, италианска, японска, ирландска, унгарска, германска), официални премиери на филмите от Австралия и Япония „Заличено момче” и „Жената от Йерусалим” в присъствието на авторите на книгите, по които са снимани - Гарард Конли и А. Б. Йехошуа, както и  творческа среща със създателите на българския филм "Снимка с Юки". 
Още на 6 октомври у нас пристигат продуцентът Рик Дъгдейл и шведският режисьор Даниел Алфредсон, известен с екранизациите си по книги от поредицата „Милениум” на Стиг Ларшон. Те ще открият премиерата на филма „Смъртта на един автор”, организирана в рамките на Шведската седмица в София. Бен Кингсли изпълнява главна роля в този зашеметяващ трилър за вина и отмъщение, вдъхновен от сборника с разкази и новели Intrigo на Хокан Несер, един от знаковите криминални автори на Швеция. Събитието ще се проведе в кино Люмиер Лидл от 17:30 ч.

Акцент във фестивалната програма е и силната подборка на документални филми, третиращи остро актуална социална проблематика. Това важи преди всичко за филма „Мъжът, който си играеше с огъня”, посветен на непримиримия разследващ журналист и писател Стиг Ларшон (автор на култовата трилогия „Милениум”). Не е за изпускане и разтърсващият „Чернобилска молитва” по книгата на Светлана Алексиевич, носителка на Нобелова награда за литература през 2015 година.

Любопитна е рубриката "Звездна селекция", съставена от четири филма, сред които се откроява „Истинската история на бандата на Кели”, пристигащ у нас директно от фестивала в Торонто! Филмът по романа на двукратния носител на „Букър” Питър Кери е класическа приказка за бунтовник с кауза - един истински, но и малко недодялан Робин Худ, адаптирана за екран от сценариста Шон Грант, при това с впечатляващ кастинг в лицето на Ръсел Кроу, Никълъс Холт, Джордж Маккей, Чарли Хънъм. Режисьор е австралиецът Джъстин Кързъл, чието име нашумя след превъзходната му екранизация на Шекспировия "Макбет". 
Друг акцент в рубриката е „Песента на имената” - хипнотична история за приятелството, вярата, предателството и изкуплението, подписана от режисьора на „Червената цигулка” Франсоа Жирар и сценариста на „Вечният градинар” Джефри Кейн. Главните роли във филма са поверени на Тим Рот, Клайв Оуен, Катрин МакКормак и др.
Част от звездната филмова селекция е и новият филм на Ричард ЛинклейтърКъде си, Бернадет?” с безупречната Кейт Бланшет. Микс от трагикомедия и мистерия, този сюжет ще прикове вниманието ви до самия финал, който е абсолютно непредвидим. Бланшет влиза в образа на асоциалната Бернадет Фокс, иначе талантлива архитектка, страдаща от агорафобия. Историята следва неочаквани обрати, а Бланшет прави поредната си забележителна роля. 

CineLibri 2019 се провежда с подкрепата на Столична програма „Култура”, Национален фонд „Култура”, фонд „Култура” на Община Варна и Община Бургас; с изключителното партньорство на Vivacom и със съдействието на Jameson и УниКредит Булбанк. Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2019 г.

Допълнителна информация за филмите, книгите, гостите, специалните събития и програмата по дати и киносалони може да намерите на официалната интернет страница на фестивала www.cinеlibri.cоm

 

 



Коментари (0)


     



 

Други



 

Подобни публикации

 

    
    КИНОТО НА ПРЕХОДА – ВЧЕРА И ДНЕС
    (видео подкаст)