Тази вечер в Берлин се открива 62-ото издание на Берлинале – може би вторият или третият по значение международен кинофестивал на планетата след тези в Кан и Венеция.
Куп звезди на киното ще преминат по червения килим тази вечер, за да присъстват на тържествената церемония по откриването и на прожекцията на филма на френския режисьор Беноа Жако „Сбогом, кралице моя“ (Les Adieux a la reine). Драмата, която е адаптация на романа на Шантал Томас, разказва за първите дни на Великата френска революция (1789-1794) през погледа на служител, работещ в кралската резиденция Версай. Ролята на Мария-Антоанета е поверена на Даян Крюгер.
Още една костюмна драма, посветена на монарх и простосмъртни участва в основния конкурс. Това е датският филм на Никола Арсел „Кралско дело“ (En Kongelig Affаеre), разказващ историята на лекар, съпровождащ краля на Дания в негово пътува из Европа. В съревнованието за главната награда „Златна мечка“ за най-добър игрален филм са включени предимно творби на съвременното авторско кино. С интерес се очаква новата творба на престарелите вече италиански майстори на киното – братята Паоло и Виторио Тавиани. Те се представят с продукция, озаглавена „Цезар трябва да умре“ (Caesar Must Die).
Но вниманието е фокусирано върху новите надежди на авторското кино — унгарецът Бенедек Флигауф („Просто вятърът / Just The Wind“), португалецът Мигел Гомеш („Табу / Tabu“), индонезиецът Едвин („Картички от от зоопарка / Postcards From The Zoo“).
Именно към режисьорите на бъдещето принадлежи и филипинецът Брилянте Мендоса, участващ в конкурсната програма с филма „Пленница“ (Captive). Главната роля в него изпълнява Изабел Юпер. Само преди две години, когато оглавяваше журито на фестивала в Кан, френската звезда сподели, че е останала силно впечатлена от филма на Мендоса „Екзекуция“ (Kinatay), който спечели тогава наградата за режисура. Юпер, която е известна с пристрастието си към т.нар. арт-екстрийм в киното, не скри желанието си да се снима в новия филм на филипинския режисьор. Както виждаме, желанието й се изпълнило.
С интерес са очаквани и филмите на трима представители на домакините – Ханс-Кристиан Шмидт („Какво остава / Was bleibt“), Кристиан Пецолд („Барбара / Barbara“ и Матиас Глазнер („Милост / Gnade“).
САЩ участва в конкурса с „Колата на Джейн Мейнсфилд“ (Jayne Mansfield's Car) на американския актьор и режисьор Били Боб Торнтън. Това е ретродрама с елементи на черна комедия, в която участват Робърт Дювал, Джон Хърт, Кевин Бейкън и самият Били Боб Торнтън.
Сред конкурсните заглавия са още: „Метеора“ на гръцкия режисьор Спирос Статулопулос, швейцарско-френската продукция „Дете отгоре“ (L’enfant d’en haut) на Урсула Майер, канадският „Метежница“ (Rebelle) на Ким Нгуйен, която е родом от Виетнам и испанският „Диктант“ (Dictado) на Антонио Чавариасан, френският „Аз сама“ (A Moi Seule) на Фредерик Видо, френско-сенегалският филм „Днес“ (Aujourd’hui) на Ален Гомес и китайският „Равнината на Белия елен“ (White Deer Plain) на Ванг Кванан.
Според предварителните оценки, тазгодишната програма се очертава като доста силна и отсега е много трудно да се посочи кои са фаворитите за награди в нея.
Анджелина Джоли ще представи лично своя режисьорски дебют „В земя на кръв и мед“ (In the land of Blood and Honey) - политическа мелодрама, заснета в някои от страните от бивша Югославия, която обаче няма да участва в надпреварата за наградите.
Още пет филма, които не са премиерни заглавия, ще бъдат прожектирани в основната програма, макар и извън конкурса. Това са:
- двете най-нашумели напоследък китайски суперпродукции: „Летящите мечове на вратата на дракона“ (Flying Swords Of Dragon Gate) на режисьора Цуи Харк и „Цветовете на войната“ (Jin líng shí san chai) на Чжан Имоу и с Крисчън Бейл в главната роля;
- един от претендентите за „Оскар“ за най-добър филм - драмата на Стивън Долдри „Ужасно силно и адски близо“ (Extremely Loud & Incredibly Close), разказваща историята на 10-годишно момче, загубило баща си деня на нападението срещу кулите-близнаци в Ню Йорк на 11 септември 2001 г.;
- новата екранизация на известния роман на Ги де Мопасан „Бел ами“ (Bel Ami) с участието на Ума Търман и Робърт Патинсън в главните роли;
- и филмът на Джеймс Марш „Shadow Dancer“, в който участват Клайв Оуен, Джилиан Андерсън и др.
Важна част от официалната програма на Берлинале са и т.нар. специални покази.
В рамките на един от тях ще бъде представен новият филм на Стивън Содърбърг – екшънът „Мокри поръчки“ (Haywire).
Специална почит ще бъде отдадена на Мерил Стрийп с прожекция на последния филм с нейно участие „Желязната лейди“, в който тя се превъплъщава в легендарната Маргарет Тачър. За тази си роля великата актриса спечели за осми път в своята легендарна кариера „Златен глобус“ и бе номинирана за 17-ти път за „Оскар“. Дали ще получи за трети път тази награда – ще разберем на 26 февруари, котато е церемонията по раздаване на престижните отличия.
62-годишната актриса ще получи в Берлин почетна „Златна мечка" за цялостното си творчество на 14 февруари – преди прожекцията на филма „Желязната лейди“. Във фестивалната програма са включени и по-стари филми с участието на Стрийп, като „Крамър срещу Крамър“ и „Изборът на Софи“.
„Мерил Стрийп е брилянтна актриса с много лица, която може да се превъплъщава еднакво добре както в драматични, така и в комедийни роли", споделя по този повод директорът на Берлинале Дитер Кослик.
В програмата Berlinale Special се очакват с нетърпение новия филм на култовия испански режисьор Алекс де ла Иглесия „Искра на живота“ (La chispa de la vida) с участието на Салма Хайек, документалният „Смъртници“ (Death Row), заснет от Вернер Херцог за телевизията в американски затвор и разказващ за последните дни на осъден на смърт убиец, както и напълно реставрирания знаменит филм на Сергей Айзенщайн „Октомври“.
За съжаление, и тази година Берлинале ще мине без българско участие.
Още информация за филмите от паралелните фестивални програми очаквайте през следващите дни.
Източник: официалният сайт на 62-ия международен кинофестивал в Берлин