Днес се проведе последната пресконференция преди 15-ия София Филм Фест, на която бяха оповестени окончателната програма и списъкът на всички гости (над 200 тази година). Фестивалът ще се проведе от 4 до 13 март 2010 в София плюс допълнителна програма до 20 март в столицата, Бургас, Пловдив и Варна.
За 15-ти път СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ (Sofia International Film Festival) ще събере филми, гости, звезди, журналисти и почитатели на доброто кино в София. Най-мащабното международно киносъбитие в България отново ще заяви присъствието си като един от значимите фестивали в Югоизточна Европа, влязъл в класацията на 50-те топ фестивала на света, според сп. „Варайъти”. Започнал като тематичен мюзикфест, преминавал успешно през 14-те си издания, София Филм Фест е безспорно киносъбитието на годината, очаквано с нетърпение от най-взискателната публика, защото представя актуалните тенденции в световното кино и най-новото от българското и регионалното кино.
15-ият София Филм Фест ще бъде открит на 4 март от 19.30 часа в Зала 1 на НДК с премиерата на номинирания за „Оскар“ филм на режисьора Дарън Аронофски „Черният лебед“.
Сред гостите на фестивала, които ще бъдат отново над 200, се откроява легендарната италианска актриса КЛАУДИЯ КАРДИНАЛЕ, която ще получи лично Наградата на София на Столичната община за своя изключителен принос в киноизкуството на тържествена церемония, която ще се състои на 11 март в зала 1 на НДК. На специална гала-прожекция ще бъде представена реставрираната версия на великия филм на Лукино Висконти с нейно участие „Гепардът“.
Наградата на София ще получат още актьорът Руси Чанев и режисьорите Клод Льолуш и Отар Йоселиани.
София Филм Фест ще бъде първият фестивал, който ще представи след премиерата му на Берлинале най-новата творба на Вим Вендерс „Пина“. Уникалният 3D-филм ще бъде прожектиран в Синеплекс (Сити Център София) на 12 март от 19 часа.
„Пина” е нова крачка в творчеството на Вендерс, успял да надникне в естетиката на емблематичната хореографка Пина Бауш и да я пресъздаде по неповторим начин. Този документален разказ е първият пълнометражен филм, посветен на тацувалното изкуство, заснет в 3D формат. „Двуизмерното кино не би могло да предаде нито емоциите, нито естетиката в работата на Пина Бауш. Бях завладян и дълбоко развълнуван от танците й, когато я гледах за пръв път преди 25 години”, споделя Вим Вендерс за филма си, работил дълги години и в близост до Пина Бауш, за да покаже на екрана магията на нейните танци.
Тазгодишната фестивална програма съдържа 118 игрални, 24 документални и над 70 късометражни филма. Те ще бъдат представени в традиционните за фестивала рубрики, главната от които е разбира се международният конкурс за игрални филми.
За девети път ще бъде присъдена ГОЛЯМАТА НАГРАДА за най-добър филм в Международния конкурс (първи или втори игрален филм на режисьори от целия свят).
Международно жури ще определи основните награди на 15-ия София Филм Фест.
Тази година негов председател е номинираният за „Оскар“ исландски режисьор и продуцент Фридрик Тор Фридриксон. Негови помощници в оценяването на 12-те филма от главния конкурс и 12-те късометражки, претендиращи за Наградата на Jameson, са журналистът Габриеле Бруненмайер, хърватският режисьор Огньен Свиличич, уругвайският режисьор Алваро Брехнер и българският им колега Камен Калев.
Ще бъдат присъдени и традиционните за фестивала допълнителни отличия – награда за най-добър режисьор, награда на ФИПРЕССИ, награда на публиката и награда на КОДАК за най-добър български игрален филм.
Наградата за най-добър балкански филм ще връчи лично носителят на „Оскар“ за филма „Ничия земя“ Данис Танович, който ще представи и своя най-нов филм „Цирк Колумбия“ на 12 март в зала 1 на НДК веднага след церемонията по раздаване на фестивалните отличия.
АКЦЕНТЪТ НА 15-ия СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ Е ВЪРХУ КИНОТО НА ФРАНЦИЯ
Програмата се организира съвместно с Френския институт в София, който през тази година отбелязва своята 20-годишнина.
Известният френски режисьор и сценарист Клод Льолуш е звездата на Френския фокус на фестивала. Знаменитият създател на отличения със „Златна палма“ и две награди „Оскар“ филм „Един мъж и една жена“ ще получи лично Наградата на София на Столичната община за своя принос в киноизкуството. Льолуш, чиято филмография наброява над 50 заглавия, не се уморява да разказва впечатляващи киноистории – такъв е и най-новият му филм „Толкова много любов” (2010), който ще бъде представен на 15-ия София Филм Фест. Ретроспектива от още 6 филма на Льолуш ще бъде представена в Дома на киното в седмицата преди официалното откриване на фестивала – от 25 февруари до 3 март.
10 ФРЕНСКИ ФИЛМА, заснети през 2009 и 2010 година, ще демонстрират най-новите постижения на френското кино:
„За хората и боговете” (2010 реж. Ксавие Бовоа) - носител на голямата награда на журито в Кан 2010. Филмът е красива, нежна и остроумна история, която разказва за съдбата на група френски монаси от малко селце в Алжир, отвлечени от ислямски фундаменталисти. Но акцентът на разказа не е върху отвличането, а върху живота на монасите вътре в общността. Разкрити са техните взаимоотношения, издръжливостта на вярата им, границите на лоялността и отдаването.
„За хората и боговете” впечатлява не само с дълбочината и хуманността на разказа, но и с изисканата актьорска игра, както и с простотата на сценария, за който заслуга има и самия Ксавие Бовоа в ролята на съсценарист. Филмът е създаден по реална история от 90-те години на 20-ти век.
Любопитен акцент от френското кино в тазгодишната програма на София Филм Фест е новият филм на Отар Йоселиани – „Изгнаници” (2010), деликатна, но унищожителна сатира, изпълнена с много автобиографични моменти. Филмът ще бъде представен пред зрителите лично от режисьора Йоселиани –специален гост на предстоящия фестивал, който ще получи Наградата на София в деня на откриването – 4 март.
За онези, които са свикнали да виждат френската актриса Изабел Юпер в сериозни и драматични роли, филмът „Копакабана” (2010) на режисьора Марк Фитуси е истинска изненада. Защото предлага един много различен персонаж, в който се превъплъщава Юпер – игрива, засмяна, облечена в пъстри дрехи и плътно гримирана, Бабу (Юпер) всъщност е в доста сериозната роля на майка, която се опитва да спечели отново доверието на дъщеря си. И въпреки че „Копакабана” на пръв поглед обещава на зрителите комедия, оказва се, че това е доста сериозна философска, психологическа, сатирична и дори социална киноистория.
Във френската панорама на София Филм Фест ще бъде представен и „Турнето” (2010), удостоен в Кан с наградата за най-добра режисьорска работа на Матийо Амалрик. Това е четвъртият пълнометражен режисьорски филм на френския актьор Матийо Амалрик, който играе и главната роля на провалил се френски тв продуцент, загърбил семейството, децата, приятелите и враговете, любовниците и съжаленията, за да започне нов живот в Америка. Но все пак решава да се завърне в родината и заедно с група изпълнители на бурлески да обикаля френските провинциални градове.
Два от филмите във Фокус Франция („Донома” и „Цветя на злото”) са представени под мотото „ACID Special”. ACID е организация на филмови режисьори, която промотира разпространението на независими заглавия в киносалоните и организира срещи между филма, неговия режисьор и зрителите. Силата на ACID е в основополагащия ù принцип: независимо дали са френски или не – режисьорите да бъдат подкрепяни от други режисьори. Всяка година ACID подкрепя от 20 до 30 документални и игрални филма, 9 от тях се представят в Кан, като повечето нямат дистрибутор. След фестивала филмите получават възможност да участват на различни други кинофоруми. Организацията си партнира с около 20 световни фестивала и културни мероприятия, които излъчват подкрепяните от нея филми.
„Донома” (2010) е дебютен филм, създаден изяло от един човек - Джин Каренар. Той е режисьор, сценарист, монтажист и продуцент на филм с абсолютно минималистичен бюджет. Основната тема на експерименталната творба, изградена от различни сегменти, е случването на любовта в съвременна Франция. Умело сглобени, частите на „Донома” се припокриват и преплитат, създавайки среда, в която основният въпрос е какво е любовта.
„Цветя на злото” (2010) на дебютанта в игралното кино Давид Дуса е кипяща и енергична любовна история на фона на една съвременна революция. Давид Дуса е и сценарист на филма, преминал през важни за дебютиращите режисьори фестивали като този в Ротердам.
Като използва елементи от фарса и музикалния филм, „Концертът” (2009) на Раду Михайлеану се фокусира върху съдбата на изтъкнатия руски диригент Андрей Филипов (Алексей Гусков), чиято кариера е рухнала по време на преследването на евреите и соц-режима на Брежнев в бившата СССР. 30 години по-късно той получава шанс да събере отново своя оркестър и да свири с него в Париж.
БРИТАНСКА ГАЛА
Главният филм в британската програма на 15-ия София Филм Фест е новата творба на Дани Бойл „127 часа“, която е номинирана за 6 награди „Оскар“.
Другите британски заглавия, които ще видим са: „Тамара Дрю“ на Стивън Фриърс, „Още една година“ на Майк лий, „Първокласникът“ на Джъстин Чезуик и „Искаме секс“ на Найджъл Коул. Тони Палмър лично ще представи „изгубения“ си филм за Ленард Коен „Bird on a Wire“.
Допълнителни програми на 15-ия София Филм Фест:
ГОЛЯМАТА ПЕТОРКА
(филми, отличени през миналата година с най-важните награди на 5-те водещи кинофестивала в света – Кан, Берлин, Венеция, Торонто и Сънданс):
„Чичо Бунме си спомня своите предишни животи“ (Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives – Златна палма в Кан);
„Мед“ (Honey/Bal – Златна мечка в Берлин);
„За хората и боговете“ (Des Hommеs e des dieux – Голямата награда на журито в Кан);
„Зимен дар“ (Winter’s Bone – Голямата награда на фестивала „Сънданс“);
„Ако искам да свиря, аз свиря“ (If I Want To Whistle I Whistle – Специалната награда на журито в Берлин);
„Същинско убийство“ (Essential Killing – специалната награда на журито във Венеция).
КИНОТО ДНЕС – ГОЛЕМИТЕ МАЙСТОРИ
(последните филми на утвърдени съвременни режисьори):
„Бютифул“ (Biutiful) на Алехандро Гонсалес Иняриту, „Три“ (Three) на Том Тиквер, „Обет“ (Besa) на Сърджан Каранович, „Морфин“ на Алексей Балабанов, „Мама Гого“ (Мama Gogo) на Фридрик Тор Фридриксон, „Как прекарах това лято“ на Алексей Попогребски, корейският „Поезия“ (Poetry/Shi, Награда за сценарий в Кан) на Канг Донг Ли, „Куки“ (Kooky) на Ян Сверак, „Изпепелени“ (Incendies) на Дени Вилньов, „Братя“ (Brothers) на Джим Шеридан, „В един по-добър свят“ (In a Better World) на Сузане Биер (номинация за „Оскар“ за чуждоезичен филм) и др.
КИНОТО УТРЕ – ГОЛЕМИТЕ НАДЕЖДИ
(някои от най-горещите открития в киното през миналата година):
„Зимна ваканция“ (Han Jia/Winter Vacation – Златен леопард в Локарно) на Ли Хонги, „Адриен Пал“ (Pal Adrienn – „Особен поглед“ в Кан) на Агнес Кошич,
„Чужденката“ (Die fremde) на Фео Аладаг и др.
Българското игрално кино ще представи филмите, които са завършени след март 2010г.
За първи път пред публика ще бъде прожектиран дебютният филм на Димитър Коцев-Шошо „Лора от сутрин до вечер“. Сред родните заглавия са още „TILT“, „Подслон“, „Мисия Лондон“, „Лов на дребни хищници“, „Стъпки в пясъка“, „Свещена светлина“.
Ще бъдат представени предпремиерно и „Аварийно кацане“ на Кристина Грозева и Петър Вълчанов, както и късометражният филм на Надежда Косева „Втори дубъл“.
Специална премиера на 15-ия София Филм Фест ще има и документалният филм „Манчестър Юнайтед от Свищов“ на актьора-певец и композитор Стефан Вълдобрев. В документалната програма е включен и носителят на „Златен ритон“ „Отец Иван“ на Джеки Стоев, който ще бъде представен на Специална вечер, посветена на Джеки (Георги Стоев), Джони (Пенков) и Чарли (Христо Илиев).
СФФ се организира от Арт Фест под патронажа на Столичната община, в партньорство с Министерството на културата, Националния филмов център и Националния дворец на културата, с подкрепата на програмите МЕДИА и МЕДИА Мундус на Европейската комисия, национални и чуждестранни културни институти и спонсори. Основни спонсори на 15-то издание на фестивала са Jameson Irish Whiskey и М-Tel.
Източник: пресофисът на 15-ия София Филм Фест.