Регистрация | Забравена парола
Моля въведете вашите потребителско име и парола.

СТИВЪН ДОЛДРИ


02.05.2011  Текст:  Красимир Кастелов

Том Ханкс

   


Днес навърши 50 години Стивън Долдри – един от най-големите съвременни британски режисьори и продуценти, създател на превъзходни филми, като „Били Елиът“, „Часовете“ и „Четецът“.
Стивън Дейвид Долдри се появява на този свят на 2 май 1961 г. в градчето Дорсет, югоизточна Англия, в семейството на банков служител и професионална певица. Баща му умира от рак, когато Стивън е едва 14-годишен.

Стивън Долдри проявява подчертан интерес към театралното изкуство още по време на следването си Шефилдския университет, когато припечелва като клоун, а от 1985 до 1988 г. работи в местния театър. Веднага след като завършва университета, заминава за Лондон с намерението да продължи образованието си в школата за театрално изкуство. В столицата се присъединява към трупата на необикновения театър „Тhe Gate“, който се ползвал с особена популярност сред зрителите, харесващи нетривиални, екстравагантни спектакли. На неговата сцена Стивън поставя няколко десетки пиеси, включително и „An Inspector Calls“, за която е отличен през 1992 с награда (London Evening Standard Theatre Award) за режисура. Със същата пиеса печели през 1994 г. и американската награда „Тони“ (театралният „Оскар“).

Талантливият режисьор е забелязан и поканен в Кралския театър. Там кариерата му на театрален режисьор процъфтява още повече и от него се заинтересуват две кинокомпании (Jerwood Films и Working Title Films), които финансират дебютния му късометражен филм „Осем“ (Eight, 1998), за който е номиниран за награда от Британската академия за филмово и телевизионно изкуство (БАФТА).

Киното силно увлича младия режисьор и той си взема отпуск от театъра, за да заснеме първия си пълнометражен филм с работно заглавие „Танцьор“, който излиза през 2000 г. под заглавието „Били Елиът“, с което става известен по целия свят. Спечелва 49 международни награди и 54 номинации, сред които се открояват трите номинации за „Оскар“ (за режисура, сценарий и актриса в поддържаща роля). Освен на критиката, филмът се харесва много и на публиката и пожънва огромен касов успех - почти $110 млн. И това при положение, че е заснет само за $5 млн.

И следващият филм на Долдри „Часовете“ (2002) също има огромен успех. Заснет по нашумелия едноименен роман на Майкъл Кънингам от холивудската компания „Парамаунт“ за $25 млн., той донася приходи от $108,8 млн. А Никол Кидман получава „Оскар“ за превъзходното си превъплъщение в прочутата английски писателка Вирджиния Улф. Стивън Долдри, който е номиниран в категорията „най-добър режисьор“ отново не успява да спечели престижната награда, която е връчена на Роман Полански за филма му „Пианистът“. Работата на Стивън Долдри по тази екранизация е оценена много високо от специалистите, според които пренасянето на екрана на романа на Кънингам е дяволски трудно нещо, а младият режисьор успява да го направи по блестящ начин.

И със следващия си филм Стивън Долдри доказва, че е сред най-добрите майстори на екранизациите в съвременното кино. Този път той филмира през 2008 година романа „Четецът“ от Бернхард Шлинк, който е преведен на 39 езика и е първата немска книга, класирана на първо място в класацията за бестселъри на „Ню Йорк Таймс“. И този филм носи „Оскар“ на изпълнителката на главната роля в него (Кейт Уинслет), но за трети пореден път Стивън Долдри се разминава с наградата за най-добър режисьор, която печели Дани Бойл за филма „Беднякът-милионер“.

Дали пък най-новият филм, който отново ще бъде екранизация на роман, няма най-после да донесе „Оскар“ за режисура на Долдри?
Този път той е избрал за основа на своята нова творба романа „Ужасно силно и адски близо“ (Extremely Loud and Incredibly Close) на известния американски писател Джонатан Сафран Фоер. Тя е свързана със събитията от 11 септември 2001 г. Главният герой на книгата, деветгодишният Оскар Шел се опитва да преодолее мъката си по своя баща, загинал под развалините на кулите-близнаци в Ню Йорк по време на терористичната атака. Оскар се опитва да разгадае загадката, оставена от неговия баща. Книгата е написана доста необичайно: Фоер я придружава с рисунки, ръкописен текст и фотографии, така че за адекватното й пренасяне на екрана ще е необходимо висше режисьорско майсторство, каквото несъмнено притежава Стивън Долдри.
Той, разбира се, няма да стъпи на голо място. Сценарната адаптация на романа е дело на Ерик Рот, удостоен с „Оскар“ за сценария на филма „Форест Гъмп“. А за главните роли си е подбрал съзвездие от блестящи актьори, като Том Ханкс, Сандра Бълок, Джон Гудман, Джеймс Гандолфини, Макс фон Сюдов и др. Освен това за създаването на тази суперпродукция са обединили силите си и две от най-могъщите компании в Холивуд - Paramount Pictures и Warner Bros. Филмът трябва да излезе по екраните през 2012 г.

 

 



Коментари (0)


     



 

Други



 

Подобни публикации

 

    
    КИНОТО НА ПРЕХОДА – ВЧЕРА И ДНЕС
    (видео подкаст)