Регистрация | Забравена парола
Моля въведете вашите потребителско име и парола.

РОМАН ПОЛАНСКИ ПОЛУЧИ НАГРАДАТА СИ В ЦЮРИХ СЛЕД ДВЕ ГОДИНИ


29.09.2011  Текст:  Kastel

Касапница

   

Знаменитият кинорежисьор Роман Полански бе удостоен с награда за изключителния си принос в световното киноизкуство по време на 7-ия международен кинофестивал в Цюрих , провеждащ се от 22 септември до 2 октомври.

„Какво мога да кажа? По-добре късно, отколкото никога“, - заяви 78-годишният майстор на киното, получавайки наградата си с две години закъснение. Той трябваше да я получи още през 2009 година, но тогава бе арестуван при пристигането си на летището в Цюрих по обвинение в изнасилване на 13-годишно момиче през 1977 година в САЩ. Именно по настояване на американските власти бе задържан от полицията в Швейцария и прекара няколко месеца в затвора и под домашен арест, преди съдът да отхвърли искането  за екстрадирането му в Америка.
Полански заяви още, че се радва да се завърне отново в Цюрих, за да получи своята награда. През своята дълга и изключително успешна кариера в киното той е печелил всички възможни отличия – „Златна палма“ от фестивала в Кан, „Златна мечка“ от Берлинале, „Златен лъв“ от Венеция, „Оскар“, „Сезар“, „Златен глобус“, BAFTA и др.
Полански успя да завърши филма си „Писател в сянка“ дистанционно, намирайки се под домашен арест в Швейцария. Но впоследствие се оказа големият победител на 23-ата церемония по връчване на европейските филмови награди, спечелвайки с този филм 5 статуетки - за най-добър филм на годината, най-добър режисьор, най-добър изпълнител на мъжка роля в лицето на Юън Макгрегър, най-добър сценарист в съавторство с Робърт Харис и най-добър композитор в лицето на Александър Деспла.
Най-новата му творба „Касапница“ (Carnage) с участието на Кейт Уинслет, Кристоф Валц, Джоди Фостър и Джон С. Райли, бе посрещната възторжено на последния Венециански кинофестивал и е много вероятно отново да бъде сред отличените с европейски филмови награди.
Източник: официалният сайт на 7-ия кинофестивал в Цюрих



Коментари (0)


     



 

Други



 

Подобни публикации

 

    
    КИНОТО НА ПРЕХОДА – ВЧЕРА И ДНЕС
    (видео подкаст)