Регистрация | Забравена парола
Моля въведете вашите потребителско име и парола.

НАГРАДИТЕ НА 2-ия МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА АНИМАЦИЯТА "ЗЛАТЕН КУКЕР"


04.10.2011  Текст:  Kastel

НОВИНИ

   

Завърши II фестивал на младата анимация „Златен кукер", който се проведе от 28 септември до 2 октомври в столичния мултиплекс „Арена – запад“. Тази година селекционната комисия и журито бяха изправени пред голямо предизвикателство - 340 филма от 51 страни – най-доброто от световната анимация за последните 2 години.

Селекцията на филмите бе направена от председателя на комисията ст. н. с. ІІ ст., д-р Надежда Маринчевска, филмов критик, ръководител на дипломанти и докторанти, Тузлич, аниматор, режисьор и президент на АСИФА Босна и Херцеговина, българския аниматор Бойко Кънев,  Александър Донев, кинокритик и Владимир Ястреба, ръководител направление “Кино” към Руския културно-информационен център в София.
В конкурсната програма участваха 137 анимационни филма, от които 15 български. Те се състезаваха за общо 11 награди - най-големите от които са "Златният Кукер" – за най-добър анимационен филм от всичките 137 конкурсни заглавия и Специалната награда за най-добър студентски анимационен филм, на името на големия български аниматор, режисьор и художник Пройко Пройков.
Международното жури, което определи тазгодишните победители, бе ръководено от Бил Денис, известен в света на анимацията като основател на Zanymation International и с кариерата си, преминала в Hanna Barbera Studios и Disney.

НАГРАДИТЕ НА II ФЕСТИВАЛ "ЗЛАТЕН КУКЕР" - 2011

  • Голямата награда „Златен Кукер“ за най-добър анимационен филм – "ВЪНШНИЯТ СВЯТ" (THE EXTERNAL WORLD) - Дейвид О'Райли, Германия;
  • Специалната награда „Пройко Пройков“ за най-добър Студентски анимационен филм – "БУТИЛКА" (BOTTLE) - Кирстен Льопор, САЩ;
  • Специална награда на Столична община за най-добър Български анимационен филм – "5 ПЪТИ" (5 TIMES ) - Симеон Сокеров, България;
  • Награда за най-добър късометражен анимационен филм (до 10 мин) – "ЛУМИНАРИС" (LUMINARIS) - Хуан Пабло Сарамейа, Аржентина;
  • Награда за най-добър късометражен анимационен филм (от 10 до 50 мин) – "ИЗГУБЕНИЯТ ГРАД СВИТЕЗ" (THE LOST TOWN OF SWITEZ) - Камил Полак, Полша/Канада/Франция/Дания/Швейцария);
  • Награда за най-добър пълнометражен анимационен филм (над 50 мин) – "БЕЛКА И СТРЕЛКА. КОСМИЧЕСКИ КУЧЕТА" (BELKA AND STRELKA - STAR DOGS) - Слава Ушаков и Ина Евланникова, Русия);
  • Награда за най-добър детски анимационен филм – "МАЛКОТО МОМЧЕНЦЕ И ЗВЯРА" (THE LITTLE BOY AND THE BEAST) - Уве Хайдшьотер и Йоханес Вайланд;
    Награда за най-добър експериментален анимационен филм – "ПАМЕТТА НА ТЯЛОТО" (BODY MEMORY) - Юло Пиков, Естония;
  • Награда за най-добър образователен анимационен филм – "ДОМАТЪТ – ХРОНИКА ЗА КРАЯ НА ЕДИН СВЯТ" (TOMATL – CHRONICLE OF THE END OF A WORLD) - Луис Брисено, Франция;
  • Награда за най-добър филм направен за Интернет/ТВ или Музикален Клип – НЕ СЕ ПРИСЪЖДА;
  • Награда за най-добър филм, направен на Балканите – "ИЗКУШЕНИЕ" (LURE) - Динко Куманович, Хърватска;
  • Специална награда на БАНХА (Българската Асоциация на Независимите Художници Аниматори „Пройко Пройков“) за изключително постижение в анимационното изкуство – "ОБЛАЧНО" (OVERCAST) - Велислав Казаков, Канада.


Коментари (0)


     



 

Други



 

Подобни публикации

  

ФИЛМИ НА ФОКУС



АНАЛИЗ – ТУК


 

 

 

 

ТОП ЕКРАНИЗАЦИИ

 
АНАЛИЗ – ТУК