"МИГРАЦИЯТА НА ПАЛАМУДА" - ЕДИН ВЕДЪР ФИЛМ 28.03.2012 Текст: Нели Томова НОВИНИНовият филм на Людмил Тодоров "МИГРАЦИЯТА НА ПАЛАМУДА" бе представен на 16-ия София Филм Фест и обра овациите на зрителите. Чудесният български сайт e-vestnik.bg публикува размишленията на Нели Томова, които навярно ще предизвикат интереса на читателите на "Другото кино", вече имали възможност да се запознаят с текста на Геновева Димитрова под заглавие "Днешните льохмани". „Абе, като за български филм става” – това е репликата, която се чува най-често след прожекция на нов български филм, независимо от жанра, киното, в което се прожектира или бюджета, с който е бил направен. Репликата хич не е случайна, защото, да си го кажем честно, новите български филми като цяло стават, ама не съвсем. Винаги си имам едно наум, когато отивам да гледам нов български филм. Следя всичко, което излиза през последните години, с ясното съзнание, че в това действие има известна доза мазохизъм. Добрите филми (независимо къде са произведени) успяват да те излъжат, да те накарат да се потопиш в друга реалност, да забравиш, че се намираш в киносалона.
Винаги обаче нещо куца – твърдата седалка се усеща повече отвсякога и отвреме-навреме си поглеждаш часовника, ей така, за всеки случай. По време на филма, пък и след него, остава едно усещане, което най-изчерпателно може да се опише с цветистия епитет „тегаво”. За щастие обаче тук-там има и изключения. „Миграцията на паламуда” на режисьора и сценарист Людмил Тодоров („Любовното лято на един льохман”, „Емигранти”, „Шивачки”) е едно от тях. Прожекцията на филма в рамките на 16-ия Международен София Филм Фест напълни зала „Люмиер” и завърши с аплодисменти.
Симо и Райчо предприемат пътешествие до морето, където ще се срещнат с отец Иван (последното кино превъплъщение на покойния Велко Кънев), странното му семейство и един леген с паламуд, в чиято тайна са посветени малцина. Въпреки че всичко завършва не както е планирано, надеждата остава, а паламудът неочаквано се озовава в непознати води.
В „Миграцията на паламуда” няма превзети диалози за смисъла на живота, нито преувеличена идеологическа символика. Няма дебелашки хумор стил „Мисия Лондон” и „Комиците”, нито декламиращи репликите си актьори. Недотам розовата българска действителност е показана откъм смешната й страна и вместо да се натрапва, се превръща в контекст на сюжета. Филмът успява да разкаже една човешка история по непретенциозен и забавен начин, нещо, с което малко нови български продукции могат да се похвалят.
Филмът ще тръгне на голям екран през април, но няма да се прожектира в големите кина. Режисьорът Людмил Тодоров протестира срещу монопола на веригите киносалони в страната и непосилните условия, които техните собственици поставят. „Миграцията на паламуда” ще може да се гледа в кина като „Люмиер”, „Одеон”, „Дом на киното” в София и подобен тип зали в страната. След края на прожекцията в „Люмиер” публиката дълго ръкопляска на екипа. Не знам дали бурните аплаузи винаги са искрени. Гледах филма, седнала на стълбите (в залата нямаше достатъчно места). Смях се с глас. Забравих, че съм на кино.
Коментари (0)
Други
Подобни публикации |
ФИЛМИ НА ФОКУС |
© 2009-2010
|