Регистрация | Забравена парола
Моля въведете вашите потребителско име и парола.

КИНОМАНИЯ' 2011 - ПРЕЗАРЕЖДАНЕ СЪС СТОЙНОСТНО КИНО!


05.11.2011  Текст:  Kastel

АКЦЕНТ

   

 

Вече стана традиция да гледаме през ноември хубаво кино. Благодарение на фестивала на американските независими филми (второто му издание бе от 27 октомври до 6 ноември) и на Киномания, която ще се проведе от 11 до 20 ноември, можем да си отдъхнем малко от комерсиалните холивудски бози, заливащи целогодишно  родните екрани.

25-ото издание на поредния маратон на стойностното кино, наречен Киномания, се открива официално в събота (11 ноември) с прожекция на италианската комедия „Учебник по любов“ (Manuale d`amоre), в която ще видим прелестната Моника Белучи в компанията на Робърт Де Ниро, Микеле Плачидо и Рикардо Скамарчо. Филмът, който излезе в началото на годината, отново пожъна успех, макар че е трета част от поредицата. Предишните два филма донесаха $45 млн. приходи само от разпространението си по италианските екрани.

Два дни преди официалното откриване пак в зала 1 на НДК ще видим българската премиера на „Полунощ в Париж“ – най-новият филм на Уди Алън.
Тази година Киномания преминава под мотото „Презареждане“, което илюстрира амбицията на нейните организатори нейното обновяване, свързано с НОВА СТРАТЕГИЯ, насочена към по-млада аудитория, НОВ ФОРМАТ, съставен само хитови заглавия, ИНОВАТИВНИ ПРОЕКТИ, свързани с интегриране на студентите и по-широката общественост и ПО-ЕФЕКТИВНА комуникационна практика. Иначе и настоящата Киномания остава вярна на първоначалната идея на световните кинопанорами, датиращи от 1987 година, да се представя най-доброто от чуждестранното кино.

Този път заглавията, които ще видим са по-малко – малко над 50, но пък има специална подборка от 8 филма (анимационни и игрални) за най-младите почитатели на киното, която ще бъде представена безплатно с подкрепата на Фондация Америка за България. Сред тях са „Чебурашка“ - японският римейк на култовата руска анимация „Крокодилът Гена и неговите приятели“, и „Приказки от джунглата“ по приказките на Орасио Кирога.
В рубриката „Класически удоволствия“ ще бъдат представени четири незабравими шедьовъра на киното, по случай навършването на кръгли годишнини:

  • Портокал с часовников механизъм на Стенли Кубрик по повод 40 години от неговата премиера;
  • Закуска в Тифани“ на Блейк Едуардс във връзка с 50 години от неговата премиера;
  • Трамвай „Желание“ по случай 100 години от рождението на Тенеси Уилямс;
  • Парижки блус“ на Мартин Рит по случай 110 години от рождението на Луис Армстронг.

    Любопитен акцент в програмата е подборката от т.нар. кулинарни изненади, които ще бъдат прожектирани в зала „Мати’д“ на НДК с дегустация на отбрани храни и напитки срещу билети по 20 лв. Това са датският шедьовър, носител на „Оскар“ за чуждоезичен филм „Угощението на Бабет“ (Babette`s Feast), италианският „Шоколадови уроци" (Lezioni di cioccolato, 2007) и британският „Кулинарен тур“ (The Trip, 2010).

    В секцията за докумeнтално кино ще видим също три филма:

    …А КИНОТО Е МОЯ ЛЮБОВНИЦА“ (…But Film is My Mistress) на режисьора Стиг Бьоркман представя творчеството на Ингмар Бергман през гледните точки на майстори на киното, като Уди Алън, Оливие Асаяс, Бернардо Бертолучи, Арно Деплешен, Джон Сейлс, Мартин Скорсезе, Ларс фон Трир. Разказвач е Лив Улман, участвала в някои от най-известните творби на Бергман, като „Сцени от един семеен живот“, „Сарабанда“ и др.

    ХОДОРКОВСКИ“ (реж. Сесил Туши) разбуни духовете на последния кинофестивал в Берлин. Според британската журналистка Хелън Пид, въпреки претенциите си за обективност, създателят на филма е разговарял много повече с приятелите, отколкото с враговете на бившия руски олигарх. И затова няма как у нас да не остане убеждението, че не той е истинският престъпник. Малко преди представянето на филма на Берлинале, бе разпространено твърдението на Наталия Василиева, помощничка на съдията, постановил присъдата за удължаване на срока за лишаване на свобода на Михаил Ходорковски до 2017 г., че решението на съда е било повлияно от най-високо място. Както е известно, бившият ръководител на „ЮКОС” Михаил Ходорковски бе арестуван през 2003 г. На 31 май 2005-а бе осъден на 8 г. лишаване от свобода по обвинение в мошеничество и укриване на данъци. А през декември 2010 бе признат за виновен по второто наказателно дело и осъден на общо 14 години затвор заедно с първата му присъда.

    ПОКОРИТЕЛЯТ НА ГОЛЯМАТА РЕКА“ (Big River Man) на американския режисьор Джон Марингуин пък има награда за операторско майсторство в лицето на Джон Марингуин от фестивала на независимото кино „Сънданс” 2009. Документалният портрет, който Джон Марингуин прави на словенския плувец маратонец Мартин Стрел може да изглежда на пръв поглед ексцентричен разказ, търсещ главно комичното. Но тук има и едно съвсем осезаемо мрачно подводно течение, което тегли историята навън от сферата на лудостта и по-близо до оперните изследвания на Вернер Херцог върху човешката грандиозност, маниакалните усилия и тревожната връзка с дивата природа.

    В рамките на основната рубрика на Киномания, озаглавена „Фестивал на фестивалите“ ще гледаме 12 филма, сред които се открояват „КОЖАТА, В КОЯТО ЖИВЕЯ“ (La Piel que habito) на Педро Алмодовар, „МЕЛАНХОЛИЯ“ (Melancholia) на Ларс фон Триер, „ПОЛУНОЩ В ПАРИЖ“ (Midnight in Paris) на Уди Алън, „ДА ПРЕДИЗВИКАШ СЪДБАТА“ (Restless) на Гюс Ван Сант и „ОПАСЕН МЕТОД“ (A Dangerous Method) на Дейвид Кроненбърг.

    От четирите заглавия, представящи новото британско кино, според мен, не трябва да се изпуска „ДАМА, ПОП, АСО, ШПИОНИН“ (Tinker, Tailor, Soldier, Spy), участвал в конкурсната програма на последния кинофестивал във Венеция. Англоезичният дебют на шведския режисьор Томас Алфредсон, прославил се с филма си „Покани ме да вляза“ (Låt den rätte komma in, 2008) е екранизация на шпионски роман на Джон Ле Каре за агент на MI6, на когото преди да се пенсионира се налага да издирва съветски шпионин. Главните роли са поверени на превъзходни актьори, като Том Харди, Колин Фърт, Марк Стронг, Джон Хърт.
    Великобритания участва в копродукция заедно със САЩ и в „ДЖЕЙН ЕЪР“ – най-новата екранизация по прочутия роман на Шорлот Бронте.

    Освен споменатите в началото филми, италианското кино ще бъде представено с още две заглавия: „ИМАМЕ ПАПА“ (Habemus Papam) на Нани Морети с Мишел Пиколи в главната роля и „ДЖАНИ И ЖЕНИТЕ“ (Gianni e le donne) на Джани ди Грегорио.

    Секцията „Френско кино“ включва филмите: „БЕЗПАРДОННИТЕ“ (Impardonnables) на Андре Тешине, „ВЪЗЛЮБЕНИТЕ“ (Les Bien-aimes) на Кристоф Оноре с Катрин Деньов, Киара Мастрояни и Луи Гарел, и „НИЩО НЕ СЪМ ЗАБРАВИЛ“ (Je n’ai rien oublie) с легендарния Жерар Депардийо.

    Организаторите са осигурили и един български филм „ОЩЕ НЕЩО ЗА ЛЮБОВТА“, който още не е излязъл по екраните. Дебютантката в игралното кино Магдалена Ралчева разказва с помощта на сценариста Георги Данаилов, една любовна история отпреди половин век, на която става свидетел младият д-р Иван Руменов, асистент на разстреляния от Народния съд проф. Александър Станишев (известен учен, хирург, създател на новата българска клинична хирургия, министър на вътрешните работи и народното здраве). Във филма участват Калин Врачански, Симеон Лютаков, Сепиде Делфоруз, Мария Статулова, Велко Кънев и др.
    За любителите на българското кино има още една добра новина. Организаторите на тазгодишната Киномания са си поставили за цел да показват целогодишно по един стойностен филм всяка седмица в кино „Люмиер“ на НДК. Програмата стартира от 23 ноември с проекта „BG КИНО“ и прожекция на „Операция шменти капели“ на Влади Въргала.
    Програмата може да намерите в официалния сайт на 25-ата Киномания

 



Коментари (0)


     

 

    
    КИНОТО НА ПРЕХОДА – ВЧЕРА И ДНЕС
    (видео подкаст)