И Холивуд си има добра страна. Защото не всичко, излизащо от конвейера на тази най-голяма индустрия за развлечения, са тъпи летни блокбастъри, които са дори под равнището на тинейджърите, за които са предназначени. Само че другите холивудски филми са пазени за края на сезона, когато е най-подходящият момент да се включат в надпреварата за наградите „Оскар“.
И така, какво стойностно с марката Холивуд предстои да излезе до края на годината?
Да започнем от тежката артилерия – новият филм с легендарната Мерил Стрийп, който със сигурност ще й донесе рекордната 17-а номинация за „Оскар“, а защо не и трета статуетка. Става въпрос за „Желязната лейди“ (The Iron Lady), чиято премиера е насрочена за 8 декември. Мерил Стрийп в ролята на Маргарет Тачър, управлявала Великобритания от 1979 до 1990 година (най-продължително време от всички британски министър-председатели през XX век). Каква по-голяма реклама за един филм, нали?! Новината, че двукратната носителка на „Оскар“ ще се превъплъти в образа на жената, оставила дълбока диря в политиката, бе разпространена още миналото лято. Филмът, който е едва четвърти за Филида Лойд, вече е пред завършване. Освен Мерил Стрийп, която се е снимала веднъж под режисурата на британката в „Maма миа!“ (2008), в „Желязната лейди“ участват и Хари Лойд, Джим Броудбент, Антъни Хед, Роджър Алъм, Сюзън Браун и др.
Другата биографична драма, от която очаквам много, е посветена на Джон Едгар Хувър – човекът, управлявал цели 48 години ФБР! Филмът с лаконичното заглавие „J. Edgar“ е 35-и в бляскавата режисьорска кариера на Клинт Истууд - един от най-големите американски актьори. Той пък се е доверил на Леонардо Ди Каприо, от чието превъплъщение в сложния и противоречив образ на Хувър ще се разбере дали е дорасъл за първия си „Оскар“.
Историята на всесилния, но самотен държавен деец е написана от Дъстин Ланс Блек, отличен с „Оскар“ за сценария на „Милк“ (впрочем, също посветен на политик-гей). Както знаем, за ролята на Милк Шон Пен получи втория си „Оскар“ по-миналата година. Така че, ще има и какво да сравняваме, след като гледаме филма на Истууд с Леонардо Ди Каприо.
Ето как сценаристът на този дългоочакван филм описва поведението на човека, всявал страх в цяла Америка близо половин век: „Дълго се опитвах да разбера къде се крият причините за неговия характер. Хувър, който е направил немалко полезни неща за САЩ, постепенно се превръща в истински тиранин. Опитвайки се да запълни душевната си празнота и отсъстствието на любов, предпочита да вдъхва страх и респект у всички".
Освен Лео във филма участват още Джос Лукас, Наоми Уотс, Джуди Денч и др.
Премиерата е на 9 ноември.
За началото на ноември е насрочена премиерата на още една биографична драма, която разказва за друга легендарна личност от миналото. Мерилин Монро!
Филмът „Моята седмица с Мерилин“ (My Week with Marilyn) на британския телевизионен режисьор Саймън Къртис разказва за отношенията, възникнали между Лорънс Оливие и Мерилин Монро, докато снимат в Англия „Принцът и танцьорката“ (The Prince and the Showgirl, 1957).
Ролята на Мерилин изпълнява номинираната двукратно за „Оскар“ Мишел Уилямс, а тази на сър Лорънс – британската звезда Кенет Брана. Участват още Ема Уотсън, Доминик Купър, Джулия Ормънд, Джуди Денч и др.
Приключвам с биографичните драми с един филм, от който очаквам да възвърне доверието ми в Джони Деп. В „Дневникът на рома“ (The Rum Diary) омръзналият ми с пиратските си превъплъщения актьор пресъздава образа на нюйоркски журналист, който решава някъде през 50-те години на миналия век да зареже работата си, заживявайки в Пуерто Рико, далеч от суетата на големия град. Но не може да се отърси напълно от мисълта, че извършва предателство спрямо собствените си идеали. Най-общо казано – това е история за вечните скиталци и тяхната нелека борба в търсене на място под слънцето. Филмът е екранизация на романа „The Rum Diary“ – първото произведение на Хънтър С. Томпсън, превърнал се впоследствие в гуру на американската гонзо-журналистика (подход, при който историите са пречупени през личната гледна точка и емоциите на описващия ги журналист).
Джони Деп, който е бил близък приятел на Хънтър Томпсън до неговата смърт преди 6 години, се изявява не само като актьор, но и като продуцент на филма. Както знаем, техните творчески пътища се пресичат благодарение на екранизацията на романа на Томпсън „Страх и омраза в Лас Вегас“ от Тери Гилиам през 1998 г. В това диво пътешествие в сърцето на американската мечта Деп изигра ролята на Раул Дюк, персонаж, в който са преплетени много мотиви от личната биография на Хънтър Томпсън. Впрочем и героят на Джони Деп от филма, който излиза в края на този октомври, също носи много от чертите на прочутия писател и журналист. Участват още Аарън Екхарт, Амбър Хърд, Джовани Рибизи, Ричард Дженкинс и др.
Новият филм на един от най-значимите холивудски режисьори в наши дни, какъвто несъмнено е Дейвид Финчър, излиза през последната седмица на годината. Създателят на „Социалната мрежа“ предлага своя интерпретация на „Момичето с татуирания дракон“ (The Girl with the Dragon Tattoo) – първият филм от шведската трилогия „Милениум“, покорила европейските екрани преди две години.
Финчър се е доверил за главните роли на Рууни Мара (Rooney Mara) и Даниел Крейг (Daniel Craig). Партнират им Стелан Скаргард, Робин Райт (Robin Wright), Кристофър Плъмър, Джоели Ричардсън, Горан Вишнич, Джулиан Сандс и др.
Немалко надежди се възлагат и на новия филм „Зараза“ (Contagion) на обявилия своето оттегляне от киното Стивън Содърбърг. Той трябва да излезе по екраните през октомври. Звездният състав, в който личат имената на Джуд Лоу, Гуинет Полтроу, Марион Котияр, Кейт Уинслет, Мат Деймън, наистина впечатлява. Но всички ние си спомняме с разочарование за не един филм, от който сме очаквали твърде много, имайки предвид имената на ангажираните звезди. Надявам се, че режисьор от ранга на Содърбърг едва ли ще допусне да се изложи, още повече в края на режисьорската си кариера. Но наистина чак такъв звезден състав е нещо рядко срещано за научно-фантастичен трилър, което ме кара да го заподозра в опит да се презастрахова от евентуалния неуспех.
Филмът разказва за смъртоносен вирус, с който се бори международен екип от лекари. Болестта се разпростира по цялата планета, потапяйки в паника и хаос човечеството. Никой не знае как да й се протипостави. Содърбърг, който е записал името си в историята като най-младият победител от фестивала в Кан, навярно ще ни покаже оригинален и завладяващ начин за решаване на проблема и кой знае, може пък да размисли и също като Одри Тоту да се откаже от решението си да скъса с киното.
Няколко думи за още един фантастичен трилър, озаглавен „Време“ (In Time), който ме интригува не толкова с участието на Джъстин Тимбърлейк и Аманда Сейфрид, колкото с името на създателя си Андрю Никол, привлякъл вниманието ми още с режисьорския си дебют „Гатака“ (1997) и със сценария си за „Шоуто на Труман“ (1998).
„In Time“, който е едва петият му режисьорски опит, предизвика фурор на завършилия наскоро фестивал Comic Con в Сан Диего. Събитията във филма са ситуирани в недалечното бъдеще, когато вече учените са успели да се „справят“ с гена на стареенето. Но за да бъде избегнато пренаселване на планетата, като световна разменна валута се използва... времето. Това означава, че не само за удовлетворяване на своите прищевки, но дори и за набавяне на предмети от първа необходимост, на хората им се налага да се разделят с част от отпуснатото им време за живеене. Докато богатите спокойно могат да си живеят едва ли не вечно, изглеждайки млади и жизнени, бедните масово умират, дори ненавършили четвърт век. Героят на Джъстин като по чудо доживява столетие, но е обвинен в убийство и трябва да се спасява чрез бягство. За да се предпази от корумпираните полицаи, по-известни като „пазители на времето“, той взима за заложничка милионерска дъщеря...
Към този списък от филми бих добавил още няколко, които макар и да не са холивудски продукции, са заснети с участието на прочути холивудски звезди.
Например, би ми било интересно да видя ретродрамата „Дълбокото синьо море“ (The Deep Blue Sea) с Рейчъл Уайз. Актрисата, която неотдавна се врече във вярност на Даниел Крейг, рядко участва в лековати филми. Този път е поела предизвикателството да бъде сравнявана с легендарната Вивиан Лий, изпълнила преди 56 години ролята на Естер в предишната екранизация по популярната пиеса на Терънс Ретигън.
Рейчъл Уайз играе съпруга на съдия, изживяваща много тежко разрушителната си връзка с млад летец, което я тласка към самоубийство. Нейни партньори в екранизацията, която е дело на британския режисьор Терънс Дейвис, са Том Хайдълстън и Саймън Ръсел Бил.
Филмът излиза по екраните през ноември.
Големи надежди възлагам и на финансовия трилър „Margin Call“, в който се надявам да видя в добра форма Кевин Спейси и Джеръми Айрънс - двама от най- любимите ми актьори. За този филм се заговори още през зимата, когато бе представен на фестивалите „Сънданс“ и Берлинале. Освен Кевин Спейси и Джеръми Айрънс, в него участват Пол Бетани, Деми Мур, Стенли Тучи, Саймън Бейкър, Захари Куинто и др.
Събитията се развиват през 2008 г. Световната икономическа криза вече е факт, но в САЩ още не знаят каква катастрофа предстои тепърва... Сътрудник към една от най-големите инвестиционни банки успява с помощта на специална програма да стигне до зашеметяващата прогноза, че са просто неизбежни тоталното сриване на акциите, на пазара, на банките – с една дума крахът на цялата финансова система.
Какви действия за спасение ще предприемат големите финансови акули? Отговорът на този, а и на други интересни въпроси, вероятно ще научим, ако гледаме филма. Лично аз не бих го пропуснал, най-малкото за да го сравня с „Парите никога не спят“ на Оливър Стоун.