Регистрация | Забравена парола
Моля въведете вашите потребителско име и парола.

ИСТОРИЯ НА НАГРАДИТЕ „НЕЗАВИСИМ ДУХ”


20.02.2015  Текст:  Kastel

Юношество

   

След като през последните години настъплението на независимото американско кино се изрази в няколко солидни победи при раздаването на наградите на Американската филмова академия, се стигна до сегашните номинации за "Оскар", показващи недвусмислено, че стойностното кино в САЩ е именно онова, което се прави извън Холивуд.
За това говори вай-вече фактът, че половината от претендентите този път за отличието за най-добър филм са всъщност евтини, независими продукции, състезаващи се и за наградите "Независим дух" (Film Independent Spirit Awards), които ще бъдат връчени в събота срещу неделя – в навечерието на церемонията по раздаване на оскарите, която е на 22 срещу 23 февруари.
Това са "БЪРДМЕН" на Иняриту, "ЮНОШЕСТВО" на Ричард Линклейтър, "КАМШИЧЕН УДАР" на Деймиан Чазел и "СЕЛМА" на Ава Дюверней.
Независима продукция е също и "Ловец на лисици" на Бенет Милър, която също се съревновава за "Оскар" в цели пет категории, но не и за най-добър филм.

Миналата година творбата на чернокожия английски режисьор Стив Маккуин „12 години в робство“ (12 Years a Slave) бе удостоена с 5 награди „Независим дух“ преди да триумфира и с "Оскар" за най-добър филм.
Наградите „Независим дух” (Independent Spirit Awards) са алтернатива на „Оскар”-ите и не случайно се връчват ежегодно буквално в навечерието на церемонията по раздаването на наградите на Американската киноакадемия.
Направих си труда да направя следната справка за онези, които се интересуват от независимото кино, включваща всички филми, които са били удостоявани досега с награди „независим дух” в две от основните категории – най-добър игрален филм и най-добър режисьор на годината.

1985:
най-добър филм – „СЛЕД ЧАСОВЕ” (After Hours);
най-добър режисьор – Мартин СКОРСЕЗЕ („След часове”);
1986:
най-добър филм – „ВЗВОД” (Platoon);
най-добър режисьор – Оливър СТОУН („Взвод”);
1987:
най-добър филм – „RIVER'S EDGE”;
най-добър режисьор – Джон ХЮСТЪН („The Dead”);
1988:
най-добър филм – „STAND AND DELIVER”;
най-добър режисьор – Рамон МЕНЕНДЕС („Stand and Deliver”);
1989:
най-добър филм – „СЕКС, ЛЪЖИ И ВИДЕО” (Sex, Lies, and Videotape);
най-добър режисьор – Стивън СОДЪРБЪРГ („Секс, лъжи и видео”);
1990:
най-добър филм – „МОШЕНИЦИТЕ” (The Grifters);
най-добър режисьор – Чарлз БЪРНЕТ („To Sleep with Anger”);
1991:
най-добър филм – „ПАЛАВАТА РОУЗ” (Rambling Rose);
най-добър режисьор – Марта КУЛИДЖ („Палавата Роуз”);
1992:
най-добър филм – „ИГРАЧЪТ” (The Player);
най-добър режисьор – Карл ФРАНКЛИН („One False Move”);
1993:
най-добър филм – „КРАТКИ МОМЕНТИ” (Short Cuts);
най-добър режисьор – Робърт ОЛТМАН („Short Cuts”);
1994:
най-добър филм – „КРИМИНАЛЕ” (Pulp Fiction);
най-добър режисьор – Куентин ТАРАНТИНО („Криминале”);
1995:
най-добър филм – „ДА НАПУСНЕШ ЛАС ВЕГАС” (Leaving Las Vegas);
най-добър режисьор – Майк ФИДЖИС („Да напуснеш Лас Вегас”);
1996:
най-добър филм – „ФАРГО” (Fargo);
най-добър режисьор – Джоел КОЕН („Фарго”);
1997:
най-добър филм – „АПОСТОЛЪТ” (The Apostle);
най-добър режисьор – Робърт ДЮВАЛ („Апостолът”);
1998:
най-добър филм – „БОГОВЕ И ЧУДОВИЩА” (Gods and Monsters);
най-добър режисьор – Уес АНДЕРСЪН („Rushmore”);
1999:
най-добър филм – „СЪПЕРНИЦИ” (Election);
най-добър режисьор – Александър ПЕЙН („Съперници”);
2000:
най-добър филм – „ТИГЪР И ДРАКОН” (Crouching Tiger Hidden Dragon);
най-добър режисьор – Анг ЛИЙ („Тигър и дракон”);
2001:
най-добър филм – „МЕМЕНТО” (Memento);
най-добър режисьор – Кристофър НОЛАН („Мементо”);
2002:
най-добър филм – „ДАЛЕЧ ОТ РАЯ” (Far from Heaven);
най-добър режисьор – Тод ХЕЙНС („Далеч от рая”);
2003:
най-добър филм – „ИЗГУБЕНИ В ПРЕВОДА” (Lost in Translation);
най-добър режисьор – София КОПОЛА („Изгубени в превода”);
2004:
най-добър филм – „ОТБИВКИ” (Sideways);
най-добър режисьор – Александър ПЕЙН („Отбивки”);
2005:
най-добър филм – „ПЛАНИНАТА БРОУКБЕК” (Brokeback Mountain);
най-добър режисьор – Анг ЛИЙ („Планината Броукбек”);
2006:
най-добър филм – „МИС СЛЪНЧИЦЕ” (Little Miss Sunshine);
най-добър режисьор – Джонатан ДЕЙТЪН и Валери ФАРИС („Мис Слънчице”);
2007:
най-добър филм – „ДЖУНО” (Juno);
най-добър режисьор – Джулиан ШНАБЕЛ („Скафандърът и пеперудата”);
2008:
най-добър филм – „КЕЧИСТЪТ” (The Wrestler);
най-добър режисьор – Томас МАКАРТИ („The Visitor”);
2009:
най-добър филм – „ПРЕШЪС” (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire);
най-добър режисьор – Лий ДАНИЪЛС („Прешъс”);
2010:
най-добър филм – „ЧЕРЕН ЛЕБЕД“ (Black Swan)
най-добър режисьор – Дарън АРОНОФСКИ (Darren Aronofsky)
2011:
най-добър филм – „АРТИСТЪТ“ (The Artist)
най-добър режисьор – Мишел АЗАНАВИСИЮС (Michel Hazanavicius)
2012:
най-добър филм – „НАРЪЧНИК НА ОПТИМИСТА“ (Silver Linings Playbook)
най-добър режисьор – Дейвис О. РЪСЕЛ (David O. Russell)
2013:
най-добър филм – „12 ГОДИНИ РОБСТВО“ (12 Years a Slave)
най-добър режисьор – Стив Маккуин (Steve McQueen)

2014: 
номинирани за най-добър филм: 

"БЪРДМЕН", "ЮНОШЕСТВО", "КАМШИЧЕН УДАР", "СЕЛМА", "СТРАННА ЛЮБОВ"

номинирани за най-добър режисьор: 
Алехандро Иняриту, Ричард Линклейтър, Деймиън Чазел, Ава Дюверней
и Дейвид Зелнър 

Източник: spiritawards.com

 

 

 

 

 



Коментари (1)


     



 

Други



 

Подобни публикации