Регистрация | Забравена парола
Моля въведете вашите потребителско име и парола.

ФИЛМ 3А ИСТОРИЯТА НА РОБСТВОТО В САЩ ТРИУМФИРА В ТОРОНТО


16.09.2013  Текст:  Kastel

Стив Маккуин

   

Завърши 38-ият международен кинофестивал в Торонто, който се проведе от 5 до 15 септември. През последните години форумът в най-големия канадски град се нареди в челната четворка световни кинофестивали – заедно с тези в Кан, Венеция и Берлин. За разлика от тях, той няма конкурсен характер, което, разбира се, не омаловажава огромното му значение за света на киното.
Единствените отличия, връчвани в Торонто, са наградите на публиката (People's Choice Award). Тази година те бяха осигурени благодарение на компанията-производител на смартфони BlackBerry.
За най-добър филм на 38-ия фестивал в Торонто по волята на гласувалите зрители бе обявен „Дванайсет години робство“ (12 Years a Slave). Негов режисьор е прочулият се с предишните си филми („Глад“ и „Срам“) чернокож британец Стив Маккуин (Steve McQueen).
За основа на новата му творба, реализирана със съвместните усилия на няколко американски компании (Regency Enterprises, River Road Entertainment, Plan B Entertainment и др.) е послужила автобиографичната книга от 1863 г. на главния герой Соломон Нортъп, чиято роля изпълнява от британският актьор Чиyетел Еджиофор (Chiwetel Ejiofor). Той е бил сред свободно живеещото афроамериканско население, но впоследствие е отвлечен през 1841 г. във Вашингтон и продаден в Луизиана, където работи на плантациите в продължение на 12 г. Именно там е заснет и филмът, който е много възможно да се нареди сред претендентите за наградите „Оскар“ за тази година.
Според Еджиофор това е филм, към който трябва да се подходи без предубеждения. „Искам хората да го обсъждат не защото се създава някакъв шум около него. Това е история за човек, който преминава през невероятни премеждия и неговия живот трябва да бъде осмислен по един тих и същевременно дълбок начин“, казва актьорът, цитиран от USA Today. Сред изпълнителите на главните роли във филма личат имената и на световноизвестни звезди като Брад Пит, Майкъл Фасбендър, Бенедикт Къмбърбач, Пол Джамати и др.
Основни съперници за голямата награда в Торонто на „Дванайсет години робство“ бяха „Филомена“ (Philomena) на прочутия британски режисьор Стивън Фриърс (Stephen Frears), „Пленници“ (Prisoners) на канадеца Дени Вилньов (Denis Villeneuve) и „Клубът на купувачите от Далас“ (Dallas Buyers Club) с превъзходния Матю Макконъхи в главната роля.
С наградата на публиката (Blackberry People's Choice Award) за най-добър документален филм на фестивала бе отличен „Площадът“ (The Square) – египетско-американска продукция с режисьор Джейхен Нужейм (Jehane Noujaim).
39-годишната документалистка от Кайро разказва за разтърсващите революционни събития от времето на арабската пролет, станали на централния площад Тахрир в египетската столица. Още за наградите, връчени в Торонто, може да научите от официалния сайт на фестивала
През последните години всички филмови специалисти следят много внимателно фестивала в Торонто, защото неговата програма често предлага заглавия, които впоследствие се нареждат сред победителите в надпреварата и за „Оскар“-ите. Така например през 2008 г. именно в Торонто триумфира за пръв път „Беднякът-милионер“ на Дани Бойл, след което бе отличен с 8 награди „Оскар“. През 2010-та пак от този фестивал започна триумфалното си шествие по света и британската драма „Речта на краля“ (The King’s Speech), удостоена впоследствие с 4 „Оскар“-а. А миналата година прекрасната мелодрама на Дейвид О. Ръсел „Наръчник на оптимиста“ (The Silver Linings Playbook) спечели в Торонто наградата на зрителите преди да донесе „Оскар“ на Дженифър Лоурънс за най-добро изпълнение на главна женска роля.
Източник: официалният сайт на 38-ия международен кинофестивал в Торонто



Коментари (0)


     



 

Други



 

Подобни публикации

 

    
    КИНОТО НА ПРЕХОДА – ВЧЕРА И ДНЕС
    (видео подкаст)