Регистрация | Забравена парола
Моля въведете вашите потребителско име и парола.

ЧЕРНИЯТ ЛЕБЕД - ФАВОРИТ ЗА НАГРАДИТЕ


14.12.2010  Текст:  Kastel

КЛАСАЦИИ

   

Новият филм на Дарън Аронофски „ЧЕРНИЯТ ЛЕБЕД” е фаворит за престижните награди на Асоциацията на кинокритиците, работещи в телевизията, радиото и интернет изданията от Северна Америка. Като цяло мнението на кинокритиците се доближава до избора на Американския филмов институт (AFI).

Драмата с Натали Портман и Уинона Райдър, която е посветена на задкулисното съперничество в света на балета, претендира за „Избора на критиците” в общо 12 номинации, включително за най-добър филм на годината, най-добър режисьор в лицето на Дарън Аронофски, най-добра актриса Натали Портман, най-добра актриса в поддържаща роля Мила Кунис, най-добър оригинален сценарий, най-добър оператор и др.

На второ място по брой на номинациите са британският филм „РЕЧТА НА КРАЛЯ” (The King’s Speech, реж. Том Хупър) и „НЕПРЕКЛОННИТЕ” (True Grit, реж. Джоел и Итън Коен) Създателите на тези два филма ще се състезават в 11 категории.

В списъка на фаворитите сред номинираните са също „ГЕНЕЗИС” на Кристофър Нолан, „СОЦИАЛНАТА МРЕЖА” на Дейвид Финчър, биографичната драма за съдбата на ирландски боксьор „БОЕЦЪТ” на Дейвид О. Ръсел и др.
За званието най-добър актьор на годината претендират Колин Фърт („Речта на краля”), Джеф Бриджис, („Непреклонните”), Робърт Дювал („Get Low”), Джеси Айзенбърг („Социалната мрежа”), Джеймс Франко („127 часов”) и Райън Гослинг ( „Blue Valentine”).

Съпернички на Натали Портман за наградата в категорията най-добра актриса са Дженифър Лоурънс („Зимна кост”), Анет Бенинг („Децата са добре”, Никол Кидман („Заешка дупка”), Нуми Рeпeйс („Момичето с татуирания дракон”) и Мишел Уилямс („Blue Valentine”).

Асоциацията на кинокритиците (Broadcast Film Critics Association - BFCA e професионално обединение, което включва около 250 професионалисти и е сред най-големите в САЩ и Канада.
Наградите ще бъдат обявени в Лос Анджелис на 14 януари 2011г.

Краят на годината е важен период за американската киноиндустрия. Ежегодно през декември различните асоциации на професионалистите, работещи в нея, правят селекция на най-доброто създадено през годината. Оповестяването и награждаването на победителите продължава и в първите дни от Новата година, завършвайки с церемонията по връчване на наградите на Американската академия за киноизкуство – популярните в целия свят „Оскар”-и.
Тя ще се проведе на 27 февруари 2011г.

ПЪЛНИЯТ СПИСЪК НА НОМИНАЦИИТЕ

BEST PICTURE

* 127 Hours
* Black Swan
* The Fighter
* Inception
* The King’s Speech
* The Social Network
* The Town
* Toy Story 3
* True Grit
* Winter’s Bone

BEST ACTOR

Jeff Bridges - True Grit
Robert Duvall - Get Low
Jesse Eisenberg - The Social Network
Colin Firth - The King’s Speech
James Franco - 127 Hours
Ryan Gosling - Blue Valentine

BEST ACTRESS

Annette Bening - The Kids Are All Right
Nicole Kidman - Rabbit Hole
Jennifer Lawrence - Winter’s Bone
Natalie Portman - Black Swan
Noomi Rapace - The Girl With The Dragon Tattoo
Michelle Williams - Blue Valentine

BEST SUPPORTING ACTOR

Christian Bale - The Fighter
Andrew Garfield - The Social Network
Jeremy Renner - The Town
Sam Rockwell - Conviction
Mark Ruffalo - The Kids Are All Right
Geoffrey Rush - The King’s Speech

BEST SUPPORTING ACTRESS

Amy Adams - The Fighter
Helena Bonham Carter - The King’s Speech
Mila Kunis - Black Swan
Melissa Leo - The Fighter
Hailee Steinfeld - True Grit
Jacki Weaver - Animal Kingdom

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Elle Fanning - Somewhere
Jennifer Lawrence - Winter’s Bone
Chloe Grace Moretz - Let Me In
Chloe Grace Moretz - Kick-Ass
Kodi Smit-McPhee - Let Me In
Hailee Steinfeld - True Grit

BEST ACTING ENSEMBLE

The Fighter
The Kids Are All Right
The King’s Speech
The Social Network
The Town

BEST DIRECTOR

Darren Aronofsky - Black Swan
Danny Boyle - 127 Hours
Joel Coen & Ethan Coen - True Grit
David Fincher - The Social Network
Tom Hooper - The King’s Speech
Christopher Nolan - Inception

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Another Year- Mike Leigh
Black Swan- Mark Heyman and Andres Heinz and John McLaughlin
The Fighter- Scott Silver and Paul Tamasy and Eric Johnson (Story by Keith Dorrington and Paul Tamasy and Eric Johnson)
Inception- Christopher Nolan
The Kids Are All Right- Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg
The King’s Speech - David Seidler

BEST ADAPTED SCREENPLAY

127 Hours- Simon Beaufoy and Danny Boyle
The Social Network - Aaron Sorkin
The Town- Peter Craig and Ben Affleck and Aaron Stockard
Toy Story 3- Michael Arndt (Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich)
True Grit- Joel Coen and Ethan Coen
Winter’s Bone - Debra Granik and Anne Rosellini

BEST CINEMATOGRAPHY

127 Hours- Anthony Dod Mantle and Enrique Chediak
Black Swan- Matthew Libatique
Inception- Wally Pfister
The King’s Speech - Danny Cohen
True Grit- Roger Deakins

BEST ART DIRECTION

Alice In Wonderland - Robert Stromberg
Black Swan- Therese DePrez and Tora Peterson
Inception- Guy Hendrix Dyas
The King’s Speech - Netty Chapman
True Grit- Jess Gonchor and Nancy Haigh

BEST EDITING

127 Hours- Jon Harris
Black Swan- Andrew Weisblum
Inception- Lee Smith
The Social Network - Angus Wall and Kirk Baxter

BEST COSTUME DESIGN

Alice In Wonderland - Colleen Atwood
Black Swan- Amy Westcott
The King’s Speech - Jenny Beavan
True Grit- Mary Zophres

BEST MAKEUP

Alice In Wonderland
Black Swan
Harry Potter And The Deathly Hallows: Part 1
True Grit

BEST VISUAL EFFECTS

Alice In Wonderland
Harry Potter And The Deathly Hallows Part 1
Inception
Tron: Legacy

BEST SOUND

127 Hours
Black Swan
Inception
The Social Network
Toy Story 3

BEST ANIMATED FEATURE

Despicable Me
How To Train Your Dragon
The Illusionist
Tangled
Toy Story 3

BEST ACTION MOVIE

Inception
Kick-Ass
Red
The Town
Unstoppable

BEST COMEDY

Cyrus
Date Night
Easy A
Get Him To The Greek
I Love You Phillip Morris
The Other Guys

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Biutiful
I Am Love
The Girl with the Dragon Tattoo

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Exit Through The Gift Shop
Inside Job
Restrepo
Joan Rivers: A Piece Of Work
The Tillman Story
Waiting For ‘Superman’

BEST SONG

“I See the Light” - performed by Mandy Moore and Zachary Levi / written by Alan Menken and Glenn Slater - Tangled
”If I Rise” - performed by Dido and A R Rahman/music by A R Rahman / lyrics by Dido Armstrong and Rollo Armstrong - 127 Hours
”Shine” - performed and written by John Legend - Waiting for ‘Superman’
”We Belong Together” - performed and written by Randy Newman - Toy Story 3
”You Haven’t Seen The Last Of Me Yet” - performed by Cher / written by Diane Warren - Burlesque
BEST SCORE
Black Swan- Clint Mansell
Inception- Hans Zimmer
The King’s Speech - Alexandre Desplat
The Social Network - Trent Reznor and Atticus Ross
True Grit- Carter Burwell

Източник: сайтът на Асоциацията на кинокритиците.
 



Коментари (0)