Почти без никакви изненади премина 85-ата церемония по връчване на наградите "Оскар" на Американската филмова академия, която се състоя снощи в Лос Анджелис. За победител в основната категория - най-добър филм - бе обявен филмът "АРГО", трети режисьорски опит в игралното кино на известния актьор БЕН АФЛЕК, който преди това спечели "Златен глобус", награди на гилдиите на американските критици, режисьори, актьори и на продуцентите, както и на Британската академия за филмово и телевизионно изкуство (БАФТА).
Политическият трилър, който е посветен на реални събития, станали след завземането на американското посолство в Иран през 1979 г. от привърженици на победилата ислямска революция, излезе още през декември в българските кина и бе гледан едва от 18 182 зрители за 10 седмици. Филмът "Арго" бе отличен с още два "Оскар"-а - за най-добър адаптиран сценарий (Крис Терио) и най-добър монтаж (Уилям Голдънбърг).
Най-много статуетки тази година спечели "ЖИВОТЪТ НА ПИ" - 13-ят филм на АНГ ЛИЙ (американски режисьор от тайвански произход). Той победи в 4 от 11-те категории, в които претендираше за престижните награди: най-добър режисьор (АНГ ЛИЙ), най-добър оператор (КЛАУДИО МИРАНДА), най-добра оригинална музика, композирана специално за филм (МАЙКЪЛ ДАНА) и най-добри визуални ефекти (Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik De Boer, Donald Elliott). "Животът на Пи" също вече е познат на българската публика, проявила двойно по-голям интерес към него в сравнение с "Арго". За десетседмичното му разпространение в нашите кина са го гледали близо 42 хиляди зрители.
85-ата церемония ще остане в историята на наградите "Оскар" с установяването на един рекорд. Той е свързан с името на актьора ДАНИЕЛ ДЕЙ-ЛУИС, който стана първият актьор, спечелил за трети път "Оскар" за главна роля, след като бе удостоен със статуетката за своето блестящо изпълнение във филма "Линкълн" на Стивън Спилбърг. Предишните си отличия ирландецът е получил през 1990 година за "Левият ми крак" ( My Left Foot: The Story of Christy Brown) и през 2008 година за "Ще се лее кръв" (There Will Be Blood). Джак Никълсън също има три награди "Оскар", но едната е за изпълнение на поддържаща роля.
Даниел Дей-Луис, който на 29 април ще навърши 56 години, спечели всички основни отличия през сезона: "Златен глобус", БАФТА, наградата на американската гилдия на киноактьорите и сега "Оскар". Възрастта му позволява да атакува и рекорда на най-титулуваната актриса Катрин Хепбърн, която е отличавана четири пъти с "Оскар" за главна роля ( ("Утринна слава", 1933 г., "Познай кой ще дойде на вечеря", 1967 г., "Лъвът през зимата", 1968 г. и "Край златното езеро" , 1981 г.). Разбира се, с шансове да изравни това рекордно постижение, е и Мерил Стрийп, която миналата година спечели за трети път "Оскар" за изпълнението си в "Желязната лейди". Но трябва да имаме предвид, че едната от нейните три статуетки е за поддържаща роля в "Ловецът на елени".
Емануел Рива бе близо до подобряването на друг рекорд. Изпълнителката на главната роля в "Любов" на Михаел Ханеке навърши вчера 85 години и ако бе получила престижното отличие щеше да стане най-възрастната победителка в надпреварата за "Оскар" в историята. Защото Джесика Танди е получила статуетката за ролята си в "Да возиш мис Дейзи" на 80-годишна възраст. 9-годишната Кувенжане Уалис също не успя да запише името си като най-младата изпълнителка на главна роля, отличена с "Оскар" със своята игра във филма "Зверовете на дивия юг", който остана без нито една статуетка, въпреки че бе номиниран в 4 категории.
С "Оскар"-а за най-добра актриса в главна роля бе отличена ДЖЕНИФЪР ЛОРЪНС за нейното изпълнение във филма на Дейвид О. Ръсел "Наръчник на оптимиста" (Silver Linings Playbook).
Напълно очаквано за победители в категорията "поддържаща роля" бяха обявени АН ХАТАУЕЙ за "Клетниците" и КРИСТОФ ВАЛЦ за "Джанго без окови" на КУЕНТИН ТАРАНТИНО, който получи "Оскар" за най-добър оригинален сценарий. Това е втората статуетка за него, след като през 1995 година я спечели също за сценария на прочутия си филм "Криминале".
Снощната церемония бе най-разочароваща за създателите на филма "Линкълн", който бе фаворит номер едно в нейното навечерие със своите 12 номинации. Но биографичната драма на Стивън Спилбърг получи само 2 статуетки - за най-добър актьор в главна роля (Даниел Дей-Луис) и за сценография (Рик Картър и Джим Ериксън).
Вторият голям губещ е "Враг номер едно" (Zero Dark Thirty) на режисьорката Катрин Бигълоу, който проследява ликвидирането на Осама бин Ладен. Той имаше възможност да спечели в няколко основни категории (най-добър филм, най-добра актриса в главна роля, най-добър оригинален сценарий, най-добър монтаж), но остана само с един "Оскар" за монтаж на звукови ефекти, поделен с новия филм за Джеймс Бонд. "007 координати: Скайфол" получи още една очаквана статуетка за най-добра оригинална песен към филм, изпълнена от Адел.
Австрийският филм "ЛЮБОВ" (Amour), заснет основно с френско финансиране, заслужено спечели "Оскар" за най-добър неанглоезичен филм, който бе връчен на на режисьора Михаел Ханеке. В тази категория той победи в конкуренция с филми от Норвегия, Чили, Дания и Канада. Любопитното е, че "Любов" бе и сред претендентите за награда в още 4 основни категории - най-добър филм, най-добър режисьор, най-добра актриса в главна роля и най-добър оригинален сценарий. През миналата година филмът на Ханеке спечели "Златна палма" от кинофестивала в Кан и наградата на Европейската киноакадемия за най-добър филм.
С "Оскар" за най-добър пълнометражен документален филм бе отличен "В ТЪРСЕНЕ НА ШУГЪРМЕН" (Searching for Sugar Man) на шведския режисьор Малик Бенджелоул, който гледахме в рамките на фестивала на независимото кино (So Independent) през есента.
Пълния списък с тазгодишните награди "Оскар" може да видите тук.
Източник: oscar.com