Регистрация | Забравена парола
Моля въведете вашите потребителско име и парола.

„АВЕ” ОТКРИВА СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ, А ТРИ ФИЛМА ГО ЗАКРИВАТ


15.02.2012  Текст:  Kastel

16 София Филм Фест

   

Киномаратонът стартира на 9 март в Зала 1 на НДК
с прожекция на дебютния филм на Константин Божанов "Аве",
а се закрива с троен залп на 18 март с нашумелите филми "Раздяла" на Асгар Фархади и "Хавър" на Аки Каурисмаки,
както и с документалния портрет „Стоичков”

След като събра куп международни награди „Аве” ще участва в конкурсната програма и на престижния кинофорум у нас. Романтичната драма „Аве” (носител на Специалната награда на журито – Сараево’11, наградата на ФИПРЕССИ във Варшава’11, наградата за млад талант в Хамбург’11, голямата награда „Iron Herring” в Лийдс’11, наградата за най-добър режисьор на фестивала „Златна Роза” - Варна’11 и номинация за „Златна камера” и участие в Седмицата на критиката в Кан’11) беше сред 45-те заглавия, селектирани за наградите на Европейската филмова академия в края на миналата година.
„Аве“ бе представен и на кинофестивалите в Триест, Гьотеборг, Солун и Тромсьо, а в. „Монд” го определи като „един от най-силните български филми през последните години”.
Сред фестивалните участия на филма са и Ла Рошел Филм Фест, Фестивал Сине32, Арас Филм Фестивал (Франция), „Film by the Sea” и Лийдс Филм Фестивал (Холандия), Montréal Nouveau cinema (Канада), Gijon Film Festival (Испания).
Дебютната творба на Константин Божанов разказва за младо момче, пътуващо на автостоп за погребението на свой приятел. По пътя Камен среща 17-годишната Аве, която е избягала от къщи. При всяко ново прекачване по пътя момичето измисля нови истории за двамата и с тях предизвиква все по-големи неприятности за Камен. Въвлечено без да иска в това приключение, момчето започва да се влюбва в неуловимата Аве...
Филмът е продукция на компаниите „Елементи”, „Камера” и „КВ Филм”, с участието на БНТ, продуценти са Димитър Гочев, Жофроа Грисон и Константин Божанов. Главните роли са поверени на Ованес Торосян („Тилт”, „Източни пиеси”) и Анжела Недялкова, партнират им Мартин Брамбах, Светлана Янчева, Николай Урумов, Елена Райнова, Красимир Доков, Йосиф Сърчаджиев.

Пътят на родения през 1968 г. Константин Божанов към заснемането на първия му игрален филм „Аве” е дълъг. След като следва кино и скулптура в България, а след това и в Кралския колеж по изкуствата в Лондон, той си създава име на творец в областта на модерното изкуство. Участва в изложби в Цюрих, Шанхай, София и Лос Анджелис, а късометражният му филм “Lemon Is Lemon” (заснет заедно с Ивайло Симидчиев), печели няколко международни отличия.

Троен залп на финала на международната програма
на 16-ия София Филм Фест

Иранският филм „Раздяла“ или както е оригиналното му заглавие „Надер и Симин: раздяла“ ((Jodaeiye Nader az Simin)) е един от претендентите за „Оскар“ за оригинален сценарий и най-добър чуждоезичен филм. Освен със „Златна мечка” в Берлин ’11, продукцията беше отличена и с наградата на Екуменическото жури, „Сребърна мечка” за най-добър актьор (Шахаб Хосейни и Пейман Моади) и „Сребърна мечка” за най-добра актриса (Лейла Хатами и Сарех Баят). Филмът получи признание от Асоциацията на холивудската чуждестранна преса на церемонията по връчване на престижните награди „Златен глобус”. „Раздяла” беше обявен за най-добър чуждоезичен филм, побеждавайки конкуренцията – „Момчето с колелото” на братя Дарден, „Кожата, в която живея” на Алмодовар, режисьорския дебют на Анджелина Джоли „In the Land of Blood and Honey” и най-новата творба на Джан Имоу „Цветята на войната”.

Раздяла е завладяващ и проникновен разказ за съвременно иранско семейство от средната класа и за неизбежните проблемите, които съпътстват всяка връзка. Надер и Симин са женени от 14 години и живеят с 11-годишната си дъщеря Термех в Техеран. Двамата все още се обичат, но искат да се разведат по взаимно съгласие. Те имат визи, благодарение на които могат да емигрират от Иран. Симин иска да осигури по-добро бъдеще за дъщеря им, но Надер не иска да остави възрастния си баща, страдащ от Алцхаймер... Движен от проницателно разбиране за класовите, религиозните и половите различия, сценарият на Фархади задава въпроси за значимостта на истината и етиката и изследва културните, социалните и юридическите проблеми в днешен Иран.

Заслужените фестивални овации за „Раздяла” са още едно признание за таланта на 39-годишния Асгар Фархади. Още като ученик той проявява интерес към писането, театъра и киното. Минава курсове към „Иранското общество на младото кино” и започва кариерата си на режисьор с филми на 8- и 16мм лента. Завършва магистратура по режисура в Университета на Техеран през 1998 г. По време на следването си пише и режисира студентски пиеси, пише за националното радио и участва като режисьор в телевизионни сериали, включително и епизоди на „Tale of a City”. През 2001 година Фархади пише сценария за касовия хит „Low Heights” на режисьора Ибрахим Хатамикия, който печели овациите и на критиката. Фархади дебютира като режисьор в киното с „Dancing in the Dust”. С филма си „За Ели” той печели „Сребърна мечка” за режисура на Берлинале през 2009 година.

Силна и завладяваща е новата кинотворба „Хавър” на прочутия финландски режисьор Аки Каурисмаки. Тя е отличена с наградата на критиката и номинация за „Златна палма” в Кан 2011. Разказва историята на бившия писател и известен бохем Марсел Маркс, оттеглил се в доброволно изгнаничество в крайбрежния френски град Хавър. Там той се сближава с местните хора като честен, но не и проспериращ ваксаджия. Погребал мечтите си за литературен пробив, Марсел живее щастливо в триъгълника, който образуват любимият му бар, работата и съпругата му Арлети. Неочаквано съдбата му изпраща малолетен бежанец емигрант от Африка, а тежка болест приковава Арлети на легло. Както споделя един от най-авторитетните критици в света на киното, Роджър Ебърт, „да се опише филм на Аки Каурисмаки като оптимистичен и весел е невъзможно, но въпреки че не е комедия, „Хавър” е много по-нежен и изпълнен с надежда в сравнение с останалите му брилянтни творби”.

Режисьорът, продуцентът, сценаристът, актьорът и монтажистът Аки Каурисмаки е роден през 1957 година в Ориматила. Работил е като пощальон, мияч на чинии, кинокритик. Заедно с брат си Мика снима документалния филм „Пътуване около Сайми” и създава продуцентската компания „Villealfa”. Аки Каурисмаки е носител на Голямата награда на журито в Кан за „Мъжът без минало”, отличен по-късно и с наградата на критиката за филм на годината и номинация за „Оскар” за чуждоезичен филм. След премиерата на София Филм Фест, най-новата творба на режисьора – „Хавър” ще бъде разпространявана у нас от екипа на Арт Фест, в чийто каталог са и други два филма на Аки Каурисмаки – „Мъжът без минало” и „Светлини в здрача”.

Специално събитие в заключителната международна програма на София Филм Фест 2012 е документалната премиера на „Стоичков” на Борислав Колев (сценарист и режисьор) и Димитър Гочев (продуцент). Филмът представлява драматичен разказ за спортната кариера и бурната житейска съдба на най-известния българин по света – Христо Стоичков.
Целта на документалния филм „Стоичков” е да разбие досегашните клишета за личността му и да разкрие чувствителния човек, скрит зад образа на гениален футболист, показан с всичките му противоречия без излишен блясък. „Зрителите ще се срещнат с един Стоичков, който се различава драстично от неговия клиширан медиен образ – такъв, какъвто не го познават и на места, където не са го виждали”, обещава филмовият критик Борислав Колев, страстен футболен фен.

Източник: пресофисът на 16-ия София Филм Фест и официалният сайт на фестивала
 

 



Коментари (0)


     



 

Други



 

Подобни публикации

 

    
    КИНОТО НА ПРЕХОДА – ВЧЕРА И ДНЕС
    (видео подкаст)